Ekologiczne Zdunowo

21.12.2013, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Koniec konwencjonalnej kotłowni w szpitalu w Zdunowie.

Dzięki nowoczesnym urządzeniem wykorzystuje się tu ciepło z wnętrza ziemi i energię słoneczną. Służą do tego solary i pompy cieplne czerpiące ciepło z wnętrza ziemi. Ten system zapewnia ciepło i ciepłą wodę przy temperaturze do minus ośmiu stopni. Poniżej tej wartości, sterujący wszystkim komputer załącza kocioł olejowo – gazowy. Dodajmy od razu, że taka temperatura zdarza się w Szczecinie najwyżej kilkadziesiąt dni w roku.

System ogrzewa już około 20 tysięcy m.kw. Wkrótce dojdzie do ogrzania nowe skrzydło i około 12 tysięcy m.kw. W tym sezonie grzewczym jeszcze ani razu nie korzystano z konwencjonalnego systemu ogrzewania czyli z gazu i oleju opałowego. Szpital spodziewa się, że na ogrzewaniu zaoszczędzi rocznie nawet do 2mln złotych.  

   Inwestycja „Modernizacja systemu cieplno-energetycznego i termomodernizacja budynków szpitala w Szczecinie Zdunowie”, kosztowała ponad 31mln zł. Szpital inwestował dzięki dotacjom i pożyczkom z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z czego fundusz wojewódzki dał 3,6mln zł dotacji i 7,6 mln zł pożyczki, a narodowy -6,7mln dotacji i 12,4mln zł pożyczki.

   W przyszłości nowy system ogrzewania pozwoli wykorzystywać go także do chłodzenia w upalne dni. Teraz klimatyzacją są objęte sale operacyjne i pracownie, a w przyszłości będą klimatyzowane także sale chorych.

   System składa się z 45 solarów o powierzchni 105m.kw. na dachu, i 22 pomp cieplnych , które czerpią ciepło z głębokości około 200 metrów.

   Historia zatoczyła wielkie koło, gdyż w 1913 roku, a więc 100 lat temu, oddano tu do użytku kotłownię węglową. W latach 80-tych wybudowano nową kotłownię i zaczęto ogrzewać szpital miałem węglowym. Dziś nowoczesna technologia wkroczyła w stuletni obiekt i uruchomiono ekologiczne ogrzewanie słońcem i ciepłem z wnętrza ziemi.

EL

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.200.77.92). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.