Dzień płci pięknej

08.03.2013, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy
Już dzisiaj Dzień Kobiet! l fot. www.hotelartis.com

Już dziś, ósmego marca, obchodzimy Dzień Kobiet. Jak przedstawia się historia święta i dlaczego to na trzeci miesiąc w kalendarzu przypada ta uroczystość?

Dzień Kobiet obchodzono już w starożytności. Antyczny Rzym był kolebką tego święta, a swoją genezę zawdzięcza Matronaliom, które obchodzono w pierwszym tygodniu marca i poświęcone było czci macierzyństwa i płodności. Płeć piękna obdarowywana była już wtedy drobnymi upominkami. Wierzono również, że wypowiedziane wtedy życzenia spełniały się.

Przenosząc się o blisko dwa tysiące lat do przodu widzimy, że Dzień Kobiet dalej ma swoje stałe miejsce w kalendarzu. Rok 1910 to ustanowienie Międzynarodowego Dnia Kobiet przez Międzynarodówkę Socjalistyczną w Kopenhadze. Ideą święta było krzewienie idei praw płci pięknej, budowanie równouprawnienia, w tym między innymi, poparcia dla praw wyborczych. Ustalenie daty 8 marca nastąpiło za sprawą Rosyjską. Właśnie tego dnia miały miejsce protesty antywojenne połączone z obchodzeniem Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Święto ósmego marca obchodzone jest w prawie wszystkich krajach na świecie począwszy od Albanii przez Kolumbię po Zambię. Podobnie jak miało to miejsce dwa tysiące lat temu, w tym dniu mężczyźni obdarowują kobiety drobnymi lub większymi upominkami.

WSZYSTKIM  CZYTELNICZKOM PRAWOBRZEŻA.INFO SKŁADAMY NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA KOBIET!

 

Autor: Rafał Czajkowski

Galeria zdjęć

Już dzisiaj Dzień Kobiet! l fot. www.hotelartis.com

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.215.16.238). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook