Dzień Dziecka

01.06.2013, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy
Już dzisiaj święto wszystkich dzieci! fot. www.zakupydladziecka.pl

1 czerwca, jak co roku w naszym kraju, obchodzimy Dzień Dziecka. Jaka jest geneza powstania tego jednego z najweselszych dni w roku?

W porównaniu do czasu powstania innych świąt, Dzień Dziecka jest stosunkowo nowym tworem. Pierwszym kontynentem, który organizował obchody 1 czerwca była Azja, a konkretnie Chiny. Rok 1926 uznaje się za początki tego obrzędu. Na świecie dopiero dwadzieścia sześć lat później organizacja "The International Union for Protection of Childhood" zorganizowała uroczystości związane z tym dniem. Następnego roku przyłączyła się do tego Organizacja Narodów Zjednoczonych, a od 1959 roku jest to stała data - 20 listopada, czyli upamiętnienie powstania Deklaracji Praw Dziecka.

Do dnia dzisiejszego w każdym kraju, Dzień Dziecka przypada jednak na inny termin. We Francji czy Włoszech jest to 6 stycznia, Dzień Rodziny w nawiązaniu do święta Trzech Króli. Podobnie jak w Polsce rodzice obdarowują swoje pociechy najrozmaitszymi prezentami.  Turcy omawianą uroczystość połączyli ze Świętem Niepodległości (23 kwietnia), tłumacząc, że "Młodzi są przyszłością narodu!". W naszym kraju, podobnie jak w innych z byłego bloku socjalistycznego jest to 1 czerwca, z tej okazji, co roku obraduje między innymi Sejm Dzieci i Młodzieży.

Z tej okazji ponawiamy zaproszenie na jutrzejszy Festyn Rodzinny, na osiedlu Bukowym, przy ulicy Kolorowych Domów, od godziny 15 do 19!

 

Autor: Rafał Czajkowski

Galeria zdjęć

Już dzisiaj święto wszystkich dzieci! fot. www.zakupydladziecka.pl

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.192.48.196). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.