Decydowali o pieniądzach

13.01.2015, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Pierwsza w tym roku sesja Rady Miasta Szczecina była poświęcona pieniądzom, dodajmy, dużym pieniądzom.

Prezydent przedłożył do zatwierdzenia budżet miasta na 2015 rok. Radni zajęli się słupkami, z których wynika, że wydamy około 2,2mld złotych, ale do kasy wpłynie mniej pieniędzy. Oznacza to deficyt na poziomie ponad 400mln złotych.
 
Na początku sesji wręczono honorowy tytuł „Mecenasa Osób Niepełnosprawnych 2014”. W tej edycji, Kapituła Konkursowa wyróżniła dwie osoby – Barbarę Jaskierską oraz pośmiertnie Barbarę Oskólską. Barbara Jaskierska jest przewodniczącą Zarządu Koła w Szczecinie Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym i od 36 lat prowadzi aktywną działalność społeczną, której celem jest zapewnienie warunków godnego życia osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Barbara Oskólska była założycielką Apostolatu Chorych. Tytuł odebrał mąż zmarłej.
 
Przed dyskusją radni zasypali zarząd miasta pytaniami. O sprawy Prawobrzeża pytali radni Biernat i Matjas. Interesowało ich dlaczego od 5 lat doroczne obchody Święta Niepodległości na osiedlu Słonecznym nie są ujęte w kalendarzu imprez miejskich (pisaliśmy o tym kilka razy!), oraz jak wygląda sprawa masztu telefonii komórkowej na dachu budynku poczty w Zdrojach. Minęło kilka miesięcy i nie ma w tej sprawie żadnych odpowiedzi. Radny pytał też o kwestię przebudowy skrzyżowania ulicy Kolorowych Domów z ulicą Chłopską. Głos zajął też Andrzej Karut przewodniczący RO Bukowe – Klęskowo, który potwierdził, że Rada stara się o tę przebudowę już od 12 lat! Pytał też o przebudowę ulicy Regatowej, która stanowi dojazd do kilkuset działek ogrodniczych oraz dojazd do 50 działek budowlanych.
 
Wszystkie kluby poparły przedłożony budżet i zagłosowały za jego przyjęciem. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Przeciw była tylko radna niezrzeszona Małgorzata Jacyna-Witt. Budżet ma być korygowany na marcowej sesji RM. Szczecin w tym roku wyda ponad 2 miliardy 200 milionów złotych. Zaplanowano w nim między innymi remonty ulic Szybowcowa, Wiosenna i Kruszcowa.

Ustala się dochody budżetu Miasta w wysokości 1 884 136 575 zł 
1) dochody bieżące w wysokości 1 779 909 129 zł,
2) dochody majątkowe w wysokości 174 281 606 zł,
 
Ustala się wydatki budżetu Miasta w wysokości 2 359 671 256 zł,
1) wydatki bieżące w wysokości 1 599 992 698 zł,
2) wydatki majątkowe w wysokości 759 678 558 zł.
 
Ustala się planowany deficyt budżetu Miasta w wysokości 405 480 521 zł.
 
Nie będzie remontu ulicy Stepowej. Postulował i zabiegał o to radny Henryk Jerzyk, który ma przy tej ulicy prywatne działki budowlane. To budziło kontrowersje, bo mieszka przy niej też syn radnego Jerzyka. Teraz te pieniądze zapisano ogólnie na remonty dróg.
 
EL
 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.238.116.201). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.