Czujniki wyłapią nadmiar

05.10.2016, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Jest niemal pewne, że załadowane ponad miarę ciężarówki wywożące towary z portu, przyczyniły się do degradacji Mostu Cłowego.

Wkrótce skończy się bezkarność kierowców bo miasto rozpoczyna instalację elektronicznych czujników, które zmierzą wszystko. Przede  wszystkim wyłapią bez zatrzymywania ruchu przeładowane ciężarówki, zmierzą nacisk kół na jezdnię, nie mówiąc o prędkości. W czwartek po godzinie 19:00 rozpocznie się wymiana nawierzchni jezdni w okolicy Basenu Górniczego, co jest związane z przygotowaniami do montażu sensorów do wag preselekcyjnych, które pojawią się w tym roku w naszym mieście.

Prace planowane są od 6 – 8 października, i będą prowadzone przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Roboty rozpoczną się po godz. 19:00, aby nie powodować zbyt dużych utrudnień w ruchu. Nawierzchnia zostanie wymieniona na odcinku ok. 100mb na wysokości Basenu Górniczego w obu kierunkach jazdy. Głównym celem instalacji wag preselekcyjnych jest ograniczenie ruchu pojazdów przeciążonych ładunkami na wybranych drogach w Szczecinie. Przypominamy, że system WIM-P (Weight in Motion Preselection) to komputerowy system do automatycznego wykrywania i identyfikacji pojazdów ponadgabarytowych bez ich zatrzymywania.

Specjalne czujniki będą rejestrować przejazd pojazdów, mierzyć nacisk koła na nawierzchnię drogi, i za pośrednictwem sterowników przekształcą je na wielkość nacisku kół, osi i łączny ciężar pojazdu. Pętle indukcyjne będą służyć do pomiarów prędkości i łącznej długości pojazdów. Kamery i systemy identyfikacji pozwolą na pozyskanie wiedzy o marce, numerze rejestracyjnym, modelu, dacie i godzinie przejazdu. Jest to więc kompleksowy pomiar wszystkich czynników mających wpływ na bezpieczeństwo jazdy jak i trwałość infrastruktury drogowej.

System charakteryzuje się dużymi zakresami pomiarowymi: nacisk na oś: 500 – 20.000 kg, brak wrażliwości wyników ważenia w zakresie prędkości przejazdu od 15 – 170 km/h, zakres temp. pracy -40C do 80C.

Do instalacji systemu WIM-P wybrano poniższe lokalizacje:

           1. ul. Cukrowa (przy granicach miasta Szczecin)

           2. ul. Krygiera (rejon drogi przy rzece Odrze Wschodniej)

           3. ul. Zegadłowicza (przy granicach miasta Szczecin)

           4. ul. Gdańska (rejon Basenu Górniczego)

           5. ul. Batalionów Chłopskich (lokalizacja opcjonalna)

Umowę podpisano z konsorcjum firm DUORS Sp. z o.o.i SAFE Co. Ltd Sp. z o.o.. Koszt realizacji umowy to kwota 2 801 00,50 zł. Wagi pojawią się w naszym mieście jeszcze w tym roku.

   Szkoda tylko, że nie pomyślano o montażu takiej wagi na ulicy Goleniowskiej w Dąbiu np. na wysokości MOKu. Wielu kierowców świadomie jedzie przeciążonymi ciężarówkami przez ciasne i zatłoczone Dąbie, uciekając przed ewentualną kontrolą Inspekcjl Transportu Samochodowego, która wyłapuje takie przeciążone pojazdy choćby przy węźle Kijewo.

 

Bel

 Foto poglądowe tirstop.pl

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.230.173.188). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.