Czas ucieka i matura coraz bliżej.

30.01.2013, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Studniówka to miłe wspomnienie liceum. Panie w pięknych strojach a panowie w eleganckich garniturach. W tę noc każdy chce się czuć wyjątkowo.

Przyszli maturzyści Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie bawili się w restauracji ,,Feta" w Dąbiu. Studniówka miała ciekawą oprawę, przygotowano poloneza w stylu empire.

Naszym głównym celem było przywrócenie pięknej polskiej tradycji zaczynania polonezem każdej dużej uroczystej imprezy - tak jak czynili to nasi przodkowie. Polonez jako narodowy taniec polski był na początku tak naprawdę tańcem ludowym (tzw. chodzony). Dopiero później przeniknął na dwory szlacheckie, a jeszcze później na dwory monarchów - powiedziała Agnieszka Jamrozik, która przygotowała pokaz.

Uczniowie CKS-u każdego roku przedstawiają poloneza z różnych etapów rozwoju tego tańca. Rok temu maturzyści ubrani w tradycyjne polskie stroje szlacheckie, żupany i kontusze, przedstawili poloneza tańczonego na dworach szlacheckich - powściągliwego i dostojnego. Tegoroczni maturzyści pokazali poloneza "dworskiego" z przełomu XVIII/XIX w., gdy taniec ten zaczął być modny na ówczesnych dworach europejskich jako "polonaise". Uczniowie ćwiczyli ten układ od miesiąca. Młodzież czerpie radość z tańca. Jest spragniona piękna i chce kultywować tradycje.

Tekst: Barbara Hortyńska

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.233.232.160). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.