Chcą sprzedać przychodnie

15.01.2014, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

W magistracie trwają prace zmierzające do sprzedaży nieruchomości, w których znajdują się przychodnie.

Dotyczy to także Prawobrzeża. W sumie chodzi o 22 budynki. We wszystkich działają niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Sprzedażą ma się zająć spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne. To na jej rzecz aportem wniesiono 20 budynków i teraz NiOL nimi zarządza. Pomysł zbycia budynków nie jest jednak jednoznaczny dla radnych, gdyż część z nich z komisji budownictwa choć jest za sprzedażą, ma wątpliwości czy spółka NiOL jest w stanie zagwarantować w umowach, że w budynkach dalej będą działać przychodnie.

   Radni zastanawiają się też, dlaczego właśnie NiOL ma się zajmować tą sprawą. Zdaniem niektórych radnych, pieniądze ze sprzedaży zamiast bezpośrednio do kasy miasta, wpłyną do miejskiej spółki, a tej akurat komisje RM nie mogą skontrolować.

Na początek miasto przygotowuje do sprzedaży pięć budynków gdzie działają przychodnie: przy ul. Powstańców Wielkopolskich, Strzałowskiej, Batalionów Chłopskich, Kostki Napierskiego i Starzyńskiego. Obie przychodnie na Prawobrzeżu są przychodniami niepublicznymi mającymi kontrakty z NFZ.

   Radni powątpiewają czy NiOL, która zasłynęła między innymi ze sprzedaży kamienicy przy Alei Niepodległości którą wg. radnych zbyto po cichu i za zbyt niską kwotę, powinna się tym zjmować. Radni chcą by dokonano zmian w planach przestrzennego zagospodarowania aby zagwarantować przeznaczenie tych budynków pod działalność medyczną. Chodzi o to by nie powtórzyła się sytuacja ze szpitalem miejskim gdzie nowy właściciel zmienił jednak przeznaczenie obiektu co wywołało wiele protestów.

   Lekarze twierdzą, że gdy staną się właścicielami budynków, będą mogli brać kredyty na remonty, na inwestycje i w ogóle gdy poczują się na swoim, zmieni się wiele na lepsze. Dodajmy, że NiOL nie musi uzyskać zgody radnych na zbycie nieruchomości, bo ta dotyczy tylko nieruchomości należącej do miasta. Gdy jest ona własnością miejskiej spółki jak choćby NiOL, wystarczy tylko pozytywna opinia prezydenta.

   Na Prawobrzeżu do sprzedaży przewidziano także obiekty przy ulicach: Gryfińskiej, Krzemiennej, Łubinowej, Tartacznej i Wiślanej.

EL

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.235.182.206). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.