Chcą przenieść pomnik

27.03.2014, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Radni Rady Osiedla Dąbie już od kilku lat chcą przenieść Pomnik Poległych.

Pomnik stoi w samym centrum osiedla od 1962 roku i budzi różne emocje. Dokładnie pod pomnikiem są fundamenty i zasypane piaskiem piwnice niegdysiejszego ratusza miejskiego. Był krótki czas w historii Dąbia, że w tym miejscu stał sowiecki czołg z napisem „chwała sowieckiej armii”. Gdy zapadła decyzja o budowie obecnego pomnika, czołg zniknął. Radni mają pomysł by w tym samym miejscu odbudować ratusz w jego przedwojennym kształcie. – Kilka lat temu wystąpiliśmy do miasta z pomysłem odbudowy ratusza, ale odpowiedzi można się było spodziewać – mówi Waldemar Kapella wiceprzewodniczący RO Dąbie. Według naszych wyliczeń odbudowa ratusza to około 12mln złotych. Mogłaby się tu przenieść Filia UM, USC a nawet Straż Miejska Prawobrzeże – dodaje. Urząd miałby wreszcie swoją stałą siedzibę bo na Słonecznym płaci za wynajmowanie budynku. 

Rada podjęła nawet pewne działania mimo braku zachęcającej reakcji ze strony władz miasta. – Wystąpiliśmy do Związku Kombatantów i Osób Represjonowanych o zaopiniowanie pomysłu i kombatanci poparli ideę przeniesienia pomnika – mówi Leszek Bochnacki sekretarz RO Dąbie. Zaproponowaliśmy by pomnika nie likwidować bo nikt tego nie chce, ale by stanął np. na skwerze u zbiegu ulic Goleniowskiej i Puckiej, lub na cmentarzu w Dąbiu. Większych zastrzeżeń nie miał też wydział kultury i dziedzictwa narodowego urzędu miejskiego. Wtedy na zwolnionym miejscu mógłby stanąc nowy „stary” ratusz – dodaje Leszek Bochnacki.

Pomnik jest hołdem dla poległych w walkach o Prawobrzeże, ale będąc zgodnym z prawdą historyczną trzeba się zastanowić komu tak naprawdę jest poświęcony. W walkach o Dąbie zginęło około 40 tysięcy ludzi, w tym około 260 żołnierzy po stronie sowiecko – polskiej. Krwawą daninę złożyła głównie niemiecka ludność cywilna i hitlerowscy żołnierze. Krew wszędzie ma jednakowy kolor, a ból po stracie człowieka ma ten sam bolesny wymiar. Na dobrą sprawę Pomnik w Dąbiu bardziej poświęcony jest ofiarom ze strony ówczesnego wroga. 

Jak zapowiedział Ryszard Bojek członek RO Dąbie, radni powrócą do pomysłu przeniesienia pomnika zwłaszcza, że w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie, sprawa nabrała nowego wymiaru. – Między innymi można będzie o tym porozmawiać na otwartym zebraniu sprawozdawczym RO, które odbędzie się 1 kwietnia o godzinie 17,00 w sali Klubu Delta, na które wszystkich zapraszam – dodaje przewodnicząca Kordowska.  

EL

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.238.82.77). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.