Bulwary z alkoholem, chorzy z zasiłkiem

23.05.2018, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Radni Rady Miasta Szczcina podjęli kilka ważnych uchwał.

Zaledwie jednym głosem przyjęto uchwałę zezwalającą na spożywanie alkoholu na nadodrzańskim Bulwarze Gdyńskim. Dotyczy to odcinka od Mostu Długiego do Trasy Zamkowej. Bulwar Gdyński to ten po stronie Urzędu Celnego. Zastrzeżenie jest jednak takie, że alkohol nie może być silniejszy niż 12%. Oznacza to, że dopuszczone jest spożywanie piwa, cydru i lżejszego wina. Dyskusja przed przyjęciem tej uchwały była ostra, a nawet zarzucono jej autorom, że rozpijają młodych by kupić sobie głosy wyborcze w jesiennych wyborach samorządowych. Nie jest pewne czy uchwała wejdzie w życie z początkiem czerwca, bo teraz miasto musi przekazać jej treść do nadzoru wojewody, a ten ma 2 tygodnie na jej ocenę czy jest zgodna ze wszystkimi przepisami. Następnie musi być opublikowana w dzienniku urzędowym wojewody i dopiero wtedy wejdzie w życie. 
 
Radni uznali też za zasdaną skargę wniesioną przez mieszkańców Podjuch, Klucza i Żydowiec na źle funkcjonującą komunikację miejską w tym rejonie. Uchwała nie nie niesie za soba żadnych skutków dla dyrektora ZDiTM. Nie otrzyma ani upomnienia, ani nagany, ani też nie zmieni niczego w siatce połączeń. Pierwsze oceny funkcjonowania komunikacji po zmianach, zostaną dokonane w pierwszych dniach lipca i być może wtedy nastąpią jakieś korekty w rozkładach. Skarga jest zasadna i tyle z tego wynika…
 
Radni przyjęli też uchwałę wprowadzającą bon opiekuńczy dla opiekujących się chorymi na Alzhaimera. To efekt rządowego programu pomocy dla osób mających w domu takie chore osoby. Bon wyniesie 2tys. na kwartał czyli do końca tego roku (bon wejdzie od września), opiekunowie mogą otrzymać 4tys. zł. Aby otrzymać wsparcie potrzebne będą odpowiednie dokumenty od lekarza oraz wywiad MOPRu w domu chorego. Będzie to wsparcie dla tych, którzy musieli odejść z czynnego życia zawodowego poświęcając się opiece nad osobami z tą nieuleczalną i postępującą chorobą.
 
Na zakończenie sesji jej przewodnicząca Stefania Biernat nie kryła oburzenia z faktu pominięcia radnych RM na otwrciu DDP w Zdrojach. Żaden nie otrzymał zawiadomienia czy zaproszenia. – To my decydujemy o takiej inwestycji, my decydujemy o pieniądzach (tu milion zł), a nas się pomija przy otwarciu tej potrzebnej i wywalczonej przez radnych Prawobrzeża placówki?! Proponuję zwołać komisję wyjazdową zdrowia i opieki społecznej, i trzeba zapoznać się z warunkami i planami działania DDP w Zdrojach, zakończyła przewodnicząca.
 
EL

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (34.239.158.223). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook