Błogosławieństwo wielkanocnych pokarmów

10.04.2020, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Tym razem sami musimy pobłogosławić wielkanocne pokarmy, które tradycyjnie znalazły się w koszyczku. Zróbmy to tuż przed świątecznym śniadaniem

Wprowadzony w związku z pandemią koronawirusa zakaz zgromadzeń eliminuje praktykowanie tradycji i zwyczajów religijnych związanych ze zbliżającą się Wielkanocą. Święta spędzimy w domu, uczestnicząc we Mszy Świętej online lub w TV. W Wielką Sobotę nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów. Episkopat Polski we 21 marca br. wypowiada się jednoznacznie: „Nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Poniżej przedstawiamy pełny tekst błogosławieństwa.
 
Na stole pali się świeca, a ojciec lub osoba prowadząca modlitwę mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja. Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja. Następnie odczytuje się tekst Pisma Świętego. „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane." (Mt 6, 31 ab.32b-33) Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi: Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Racz pobłogosławić te jadło, którym nas obdarzyłeś. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Wszyscy: Amen.
 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.222.104.206). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook