Bezpieczni w ciepło

14.01.2016, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Szczecińska Energetyka Cieplna zakończyła wielką modernizację sieci ciepłowniczej w Szczecinie.

Piszemy o tym choć wymiana ciepłociągów przeprowadzona była w lewobrzeżnej części miasta, to zyskało na tym także Prawobrzeże. Kosztem niemal stu milionów złotych, Szczecińska Energetyka Ciepłna wymieniła prawie 35 kilometrów ciepłociągów. O zakończeniu i rozliczeniu całego projektu, SEC poinformowała na konferencji prasowej.
 
Pierwsze przymiarki do wielkiej modernizacji poczyniono w 2008 roku, by cały Program rozpocząć trzy lata później. Po czterech latach SEC ogłasza zakończenie robót. – Inwestycja zmnijesza o jedną czwartą ryzyko poważniejszej awarii sieci przesyłowej, choć najważniejszą korzyścią oprócz wyeliminowania wielkiego ryzyka awarii, jest duża oszczędność ciepła – mówi Mariusz Majkut prezes Szczecińskiej Energetyki Cieplnej. Oszczędzamy go tyle ile trzeba na ogrzanie szczęściu tysięcy mieszkań. – Ta ogromna inwestycja sprawiła, że sieć ciepłownicza w Szczecinie należy teraz do najlepszych w Polsce – mówi Piotr Krzystek prezydent Szczecina.
 
Dzięki wyeliminowaniu wielu lokalnych kotłowni oraz likwidacji pieców w mieszkaniach, mamy w Szczecinie o wiele bardziej czyste powietrze niż inne miasta – dodał Krzystek. Szczecinianie – mówił dalej prezydent, są też bezpieczni w zaopatrzenie w ciepło i ciepłą wodę. – Wymiana wielu kilometrów ciepłociągów znacznie zmniejszyła ryzyko awarii i jeśli nawet takie się zdarzą, naprawiamy je tak szybko, że odbiorcy ciepła nawet tego nie zauważą gdyż lokale nie zdążą się wychłodzić – dodał prezes SEC.
 
Na bezpieczeństwie zaopatrzenia w ciepło zyskali wszyscy korzystający z ciepła systemowego, ale oprócz tego już w ramach innej inwestycji, systemy grzewcze lewo i prawobrzeża zostały połączone. – Gdyby wystąpiła awaria na lewobrzeżu bez problemu ciepło dostarczy Ciepłownia Rejonowa Dąbska i adekwatnie jeśli jakaś awaria wstrzyma produkcję ciepła w CR Dąbska, mieszkańcy nawet tego nie zauważą gdyż przełączymy zasilanie w ciepło z lewobrzeżna – tłumaczył Mariusz Majkut prezes SEC. SEC dysponuje ciepłem z Elektrociepłowni Pomorzany z Elektrowni Szczecin przy ulicy Gdańskiej, CR Dąbska. Projekt modernizacji sieci ciepłowniczej zyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 33mln złotych.©
 
EL
 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (18.97.9.173). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.