10 przejść będzie specjalnie doświetlonych, kilkanaście kolejnych zyska dodatkowe elementy odblaskowe, znaki i azyle. Trwają prace projektowe, a pierwszych zmian możemy spodziewać się jeszcze w wakacje.
Pierwszym zadaniem w ramach poprawy bezpieczeństwa jest wykonanie dodatkowego oświetlenia przejść dla pieszych poprzez zastosowanie naświetlaczy LED o odpowiedniej barwie i ustawieniu światła. Wytypowano miejsca szczególnie niebezpieczne i to tam pojawią się elementy tak dobrane i ukierunkowane, aby wytworzyć pozytywowy kontrast jasnej sylwetki pieszego na tle ciemniejszej jezdni. Układ oświetlenia będzie specjalnie zaprojektowany dla każdego miejsca, dzięki temu uzyskany zostanie efekt silnie rozjaśnionego pasa wokół przejścia, co zwróci szczególną uwagę kierowców. Żeby uniknąć olśnienia zmotoryzowanych zastosowane będą specjalne oprawy o asymetrycznym rozesłaniu strumienia świetlnego. Wykonawca - firma Enea Oświetlenie Sp. z o.o. ma czas na realizowanie zadania do 30 listopada. W tej chwili trwają prace projektowe i ostatnie uzgodnienia.
Dodatkowe oświetlenie planowane jest na następujących przejściach:
Dodatkowe oświetlenie planowane jest na następujących przejściach:
* Kolorowych Domów – Różowa
* Szafera 128A
* Witkiewicza – Kaliny
* Zaleskiego – Fałata
* Cukrowa przy Uniwersytecie
* Goleniowska – Goplańska
* Anieli Krzywoń – Miernicza
* Batalionów Chłopskich – Żołędziowa
* Metalowa – Walczaka
* Wielkopolska – Wąska
Przy współpracy z Akademią Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zostało wybranych także innych 17 miejsc, w których jeszcze w tym roku pojawią się dodatkowe znaki, odblaski czy pulsujące światła LED na jezdni. W niektórych miejscach ruch zostanie uspokojony, wykonane zostaną zawężenia, azyle i strefy oczekiwania. Prace w ramach tego zadania powinny rozpocząć się jeszcze w wakacje. Bezpieczniej będzie między innymi na Kołłątaja - św. Barbary, Duńskiej, Kopernika i Wyzwolenia.
Bel