Będzie Bike_S zamiast szczeciński rower miejski

03.07.2014, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Na dystansach poniżej 5 km jest bardziej efektywny niż auto, autobus albo tramwaj.

Na Prawobrzeżu go nie będzie ale oto co otrzymaliśmy z Biura Prasowego um w Szczecinie. Od kilku lat podbija kolejne miasta Europy. Rower miejski w Szczecinie zacznie działać od sierpnia - pod nazwą Bike_S.
 
Jak wygląda Bike_S i jak się nim jeździ, sprawdzali dziś dziennikarze szczecińskich mediów oraz młodzi kolarze z Piasta Szczecin.
Odsłonięcia roweru dokonali prezes spółki NiOL Andrzej Gajda i prezes BikeU Marcin Jeż. Uroczystość odbyła się w sali konferencyjnej Floating Arena, a potem wszyscy zainteresowani na parkingu przed pływalnią mogli przekonać się, jak wygodnym środkiem komunikacji jest Bike_S.
Korki, deficyt miejsc parkingowych, koszty parkowania i paliwa – to wszystko sprawia, że poruszanie się po śródmieściu samochodem jest coraz trudniejsze. Autobus czy tramwaj też nie zawsze zdają egzamin. Rozwiązaniem problemu jest rower miejski. To szybki, tani i ekologiczny środek transportu. W miastach, gdzie systemy rowerowe już działają, ludzie wypożyczają „dwa kółka” od wczesnych godzin rannych, by dojechać do szkoły, pracy, na zakupy, czy też wieczorem – na towarzyskie spotkanie.
Pierwsza bezobsługowa wypożyczalnia rowerów została uruchomiona w Paryżu w 2007 roku. Śladem stolicy Francji poszły Londyn, Barcelona Kopenhaga i setki miast na całym świecie.
Szczeciński system na starcie będzie miał 338 rowerów i 33 stacje z 505 stojakami. Wszystkie stacje będą w śródmieściu, ale już trwają przymiarki do rozbudowy systemu o inne dzielnice, w tym przede wszystkim o prawobrzeże.
 
Jak to działa?
Wypożyczający rower pierwsze 20 minut jeździ za darmo. Licznik zaczyna bić dopiero po 20 minucie (do 60 minuty = 1 zł, od 61 do 120 minuty = 3 zł
od 121 do 180 minuty = 5 zł, każda następna godzina 7 zł). Rowery pobiera się i oddaje w dowolnej stacji w mieście za pomocą tzw. inteligentnej karty albo przesłanego przez operatora PIN-u. Aby otrzymać kartę/PIN, trzeba się zarejestrować w systemie wypożyczalni i wpłacić 20 zł abonamentu. O ile nie przekroczy się jednorazowo limitu 20 minut, abonament jest jedyną opłatą za użytkowanie roweru.
Projekt powstaje w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2014. Jego inicjatorami są Panowie Łukasz Kadłubowski i Damian Orlik.
Nazwa Bike_S to połączenie angielskiego słowa „rower” z pierwszą literą nazwy Szczecin.
Operatorem systemu będzie gminna spółka NiOL.
Harmonogram:
- 17 lipca – start strony www.bikes-srm.pl i rozpoczęcie rejestracji użytkowników systemu.
- 1 sierpnia – prezentacja stacji i rowerów. Rozpoczęcie testowania całego systemu
- sierpień – oficjalne uruchomienie Bike_S

Troche dziwne, że znowu każe nam się z angielska wymawiać coś, co zupełnie dobrze zafunkcjonowało jako Szczeciński Rower Miejski czyli w skrócie SRM. Może w ramach zapisów Ustawy o ochronie języka polskiego językowi puryści zrobią "wojnę" i zmuszą "anglików" by jednak wrócili do korzeni i pozostawili nazwę SRM? Oby, bo angielszczyzny wymawianej zresztą w najdziwniejszy sposób mamy po uszy.

EL
 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.222.104.206). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook