Będą nowe dowody osobiste

01.10.2014, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że od 1 stycznia 2015 roku będzie obowiązywał nowy wzór dowodu osobistego.

Nowy wzór zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. Informujemy o tym jako pierwsi w Szczecinie by uniemożliwić oszustom wyłudzanie pieniędzy na „opłacenie” wydania. Dowody są i będą wydawane bezpłatnie! Dowód osobisty nie będzie już zawierał informacji o:
·                           adresie zameldowania,
·                           kolorze oczu,
·                           wzroście.
·                            
Dokument nie będzie też posiadał zeskanowanego podpisu właściciela dowodu.
Zmieni się również fotografia wykorzystywana w dowodach osobistych. Będzie nowa rubryka „obywatelstwo”. Okazuje się, ze nie wszystkie służby graniczne rozpoznawały oznaczenia na dotychczasowych dowodach i nie zawsze potrafiły jednoznacznie stwierdzić jakiego jesteśmy obywatelstwa. Wpisanie tego powinno ułatwić identyfikację. Wytyczne do zdjęcia będą takie same, jak w przypadku zdjęcia do paszportów.
Format i wymiary dowodu osobistego pozostaną takie same.
 
Nowy dokument nie będzie już zawierał informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście. Nie znajdziemy na nim również zeskanowanego podpisu posiadacza dowodu osobistego.

Rezultatem przepisów przygotowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w 2015 roku zostanie utworzony elektroniczny rejestr dowodów osobistych. Dostęp do niego będą miały urzędy gmin. Od 1 stycznia 2015 r. sami też zdecydujemy, czy chcemy złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego tradycyjnie (w urzędzie gminy) czy online. Sami wybierzemy urząd, w którym zechcemy wyrobić nowy dowód.
NIE będzie wymiany dowodów, obowiązujące stracą ważność wraz z oznaczeniem na rewersie.
 
EL

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.230.154.90). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook