90.lecie Yacht Klubu

17.05.2014, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Yacht Klub Polska świętuje 90 rocznicę powstania.

To najstarsza polska organizacja skupiająca żeglarzy. Z tej okazji jubileuszowe obchody trwają na przystani jachtowej Marina Club przy ulicy Przestrzennej.

W uroczystościach uczestniczą żeglarze, szkoleniowcy i ludzie, którym widok łopocącej na wietrze bandery jest najbardziej pożądanym.

Yacht Klubu Polski powstał  w 1924 roku, a pierwszym komandorem został adiutant prezydenta RP i pionier polskiego żeglarstwa generał Mariusz Zaruski. Yacht Klub Polski został reaktywowany w Szczecinie po ponad czterdziestu latach. Zebranie założycielskie Klubu miało miejsce w dniu 9 stycznia 1993 roku.

Yacht Klub Polski w Szczecinie jest członkiem Związku Yacht Klubów Polski, obejmującego swoją działalnością obszar całej Polski. Związek kontynuuje tradycje Yacht Klubu Polskiego, powołanego w Warszawie na podstawie Dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Bandera, proporzec, godło Yacht Klubu Polskiego Szczecin zostały zarejestrowane i ogłoszone w Lloyd’s. Ciekawostką jest, że tylko członkowie Yacht Klubu Polski mają prawo do noszenia bandery Marynarki Wojennej z godłem klubu.

W działalności Klubu bardzo mocno akcentowana jest działalność związana z bezpieczeństwem żeglugi. To członek YKS komandor Tadeusz Siwiec opracował mapę kwadratów i procedurę wzywania pomocy oraz plan ratownictwa na Jeziorze Dąbie. YKP ma też ogromne zasługi w szkoleniu żeglarzy i organiuzowaniu regat oraz rejsów rodzinnych. Żeglarzom zawsze pomyślnych wiatrów! 

EL

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.210.99.209). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook