Wszystko z powodu zmniejszenia opłaty za wywóz odpadów z naszych nieruchomości. Deklaracje muszą wypełnić wszyscy: właściciele nieruchomości jednolokalowych i zarządcy wielolokalowych czyli wspólnot i spółdzielni. Nową deklarację można złożyć na kilka sposobów: przesyłając je pocztą na adres: Urząd Miasta Szczecin, Plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Deklarację można wydrukować ze strony eurzad. szczecin.pl
Od 2 stycznia w godzinach 7.30 17,00 są czynne specjalne stanowiska w urzędzie miejskim: w holu filharmonii (8 stanowisk). Deklaracje będą przyjmowane także w filii urzędu na Prawobrzeżu przy ul. Rydla w godz. 8,00 do 16,oo.
Deklaracje można tez złożyć elektronicznie. Można to zrobić przez stronę eurzad.szczecin.pl i podpisanie jej z wykorzystaniem Certyfikatu Kwalifikowanego lub profilu zaufanego E– PUAP. Można tez deklaracje wypełnić w Internecie, wydrukować i wysłać lub zanieść do urzędu. Kto ma jakieś problemy, może telefonicznie dopytać o szczegóły. Czynna jest bowiem infolinia: 91 435 11 98, 91 435 11 99.
Złożenie nowej deklaracji daje możliwość niższej opłaty za odbiór śmieci. Pierwszy termin wnoszenia opłat upływa 17 lutego i dotyczy ona za miesiące styczeń i luty. W deklaracji trzeba będzie podać dane o nieruchomości księga wieczysta, numer działki oraz zadeklarować czy decydujemy się na segregację odpadów. Od stycznia właściciel domu jednorodzinnego, który zadeklaruje segregację zapłaci 50zł/miesięcznie (teraz 57zł), a w zabudowie wielorodzinnej 4zł/metr sześcienny zużytej wody (obecnie 4,35zł).
Zarządcy nieruchomości, którzy nie będą segregować śmieci zapłacą też mniej: w domach jednorodzinnych 80zł/miesięcznie (obecnie 85zł), a w wielorodzinnych (5zł zamiast 5,55zł/metr sześc. zużytej wody). Jeszcze mniej zapłacą osoby samotne lub pary, które w domach jednorodzinnych zużywają średnio nie więcej niż 4 metry sześcienne wody miesięcznie. Zamiast ryczałtu będą mogli wyliczyć opłatę według metody opartej na ilości zużytej wody.
Przypominamy też, że każdy mieszkaniec wnosi opłatę na numer indywidualnego konta jakie otrzymał z magistratu. Wszyscy szczecinianie zostali już o tym powiadomieni imiennymi pismami jakie szczeciński urząd rozesłał do wszystkich zarządców nieruchomości. Większość otrzymała też kody kreskowe, które należy nakleić na worek z posegregowanymi odpadmi. Będzie wtedy łatwiej zidentyfikować i sprawdzić kto i jak segreguje śmieci.
EL