W Zdunowie po raz pierwszy w Polsce wykonano zabieg z wykorzystaniem specjalnych spirali, które zapobiegają zapadaniu się oskrzeli w rozedmie płuc. Tego typu spiralę montuje się u pacjentów z ciężką rozedmą płuc utrudniającą w poważnym stopniu oddychanie.
To pierwszy taki zabieg wykonany w Polsce. Spiralę umieszcza się w płucach pacjenta, która wygina się i napina drzewo oskrzelowe. Chory łatwiej oddycha i nie dusi się. Zabieg wykonuje się przez tchawicę przy użyciu toru wizyjnego radiologicznego. Specjalne pręty wkłada się do oskrzeli u chorych z ciężką rozedmą płuc. W Szpitalu Zdunowo takiemu zabiegowi poddano dwóch pacjentów.
Rozedma jest nieuleczalną chorobą w znaczym stopniu utrudniającą oddychanie. Pęcherzyki płucne łączą się w coraz większe pęcherze, a ścianki pomiędzy nimi zanikają. Zamiast sprężystej „gąbki” w płucach, mamy luźno zwisające drzewo oskrzelowe o mało elastycznej strukturze. Wszczepione spiralki zapobiegają opadaniu pęcherzyków i pomagają w swobodnym oddychaniu. To kolejny sukces Zdunowa, które od lat specjalizuje się w nowatorskich metodach leczenia chorób płuc.
EL