Jeśli wierzyć zapewnieniom PKP, po latach zastoju podróżni mają otrzymać ładne i funkcjonalne dworce PKP. Według planów, w pierwszej kolejności na budowę nowych obiektów mają szansę dworzec w Dąbiu i Goleniowie.
Polskie Koleje Państwowe przyjęły strategie wdrażania programu polegającego na burzeniu starych budynków dworcowych, i na ich miejsce budowy nowych. Zgodnie ze standardami takie obiekty są przystosowane dla osób niepełnosprawnych, mają odrębną poczekalnię dla podróżnych, jest cała niezbędna infrastruktura z zapleczem gastronomicznym, a także miejsce na przechowanie bagażu i zaparkowanie rowerów.
Z wypowiedzi udzielonej Radiu Szczecin przez Wojciecha Rokickiego dyrektora departamentu inwestycji PKP SA wynika, że Spółka jest na etapie dokładnej inwentaryzacji, która ma doprowadzić do oceny, w jakim stanie są dworce, i ile może kosztować jego wyburzenie z postawieniem nowego – mówi dyrektor. Rozważane jest też, czy bardziej opłaca się jego przebudowa czy budowa nowego. PKP prowadzi już rozmowy z potencjalnymi najemcami, którzy są zainteresowani wynajmem powierzchni na nowych dworcach - dodaje dyrektor Wojciech Rokicki.
W połowie roku ma być znana lista 15 polskich dworców, które PKP planuje do przebudowy lub budowy zupełnie nowych obiektów. Spółka PKP zapewnia, że w tym zestawie będzie na pewno dworzec z naszego regionu.
EL
Wizualizacje; materiały PKP S.A.