Zbędne rzeczy – kłopotliwe śmieci
10.08.2012, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowyCo zrobić z niepotrzebną kanapą, starymi oknami, zużytą lodówką czy przestarzałym telefonem? Tych odpadów nie należy wyrzucać do typowych pojemników na śmieci, ani przy nich pozostawiać. Jak pozbyć się ich?
Niejeden z nas wystawia niepotrzebne rzeczy na śmietnik. Dla nas problem z głowy, lecz tak naprawdę takie działanie jest wyrazem braku odpowiedzialności za zaśmiecaną przestrzeń wspólną. Wyrzucona rzecz staje się problemem społecznym.
Najlepiej by było znaleźć dla „staroci” nowego właściciela, pod warunkiem, że są one w dobrym stanie. Nawet jeśli oddamy je za darmo, mogą się komuś przydać. Pozwala to zmniejszać ilość śmieci na wysypiskach.
A jeśli „starocie” nie nadają się do dalszego użytku? Dla odpadów wielkogabarytowych, które, jak podaje MPO Sp. z o.o.: „nie mogą być umieszczone - ze względu na swoje rozmiary lub masę - w typowych pojemnikach”, tj. meble, dywany, wykładziny, w porozumieniu ze spółdzielniami mieszkaniowymi przedsiębiorstwo organizuje nieodpłatne zbiórki. Nie należy zatem wystawiać tych rzeczy koło śmietników kiedy nam się podoba. Powinniśmy zadzwonić do spółdzielni i dowiedzieć się, kiedy i gdzie możemy się ich pozbyć. Wprawdzie zdarza się, że pozostawione przy śmietnikach rzeczy znajdują nowych właścicieli, ale bywa i tak, że są one niszczone, roznoszone po okolicy, albo że zalegają długi czas w naszym otoczeniu.
Właściciele domków zazwyczaj dbają o swoje otoczenie i wiedzą, że dla odpadów wielkogabarytowych organizowane są nieodpłatne kwartalne zbiórki po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się z firmą dbająca o czystość na danym terenie.
Zbiórki zbędnych rzeczy nie dotyczą: urządzeń elektrycznych i elektronicznych (telewizory, odkurzacze, monitory), elementów konstrukcji wyposażenia samochodów (opony, zderzaki, akumulatory) oraz odpadów z prac remontowych (gruz, okna, drzwi, armatura sanitarna).
Zużyty sprzęt AGD (lodówki, zamrażarki, pralki, duży i mały sprzęt AGD itp.) oraz urządzenia elektroniczne (monitory, sprzęt komputerowy itp.) można nieodpłatnie oddać w punktach zbiórki odpadów problemowych – Ekoportach. Ekoporty przyjmują ponadto: baterie, akumulatory, świetlówki, przeterminowane lekarstwa, opony, przepracowane oleje, chemikalia (farby, lakiery, środki ochrony roślin), makulaturę, tonery, nośniki danych, odpady drzewne i zielone (trawa, liście, gałęzie, drewno), meble nietapicerowane, suchy chleb.
Na Prawobrzeżu taki punkt znajduje się w Dąbiu przy ul. Helskiej (róg Goleniowskiej). Jest on czynny w poniedziałki w godz. 10:00-18:00, pozostałe dni tygodnia w godz. 9:00-17:00. Informacje uzyskamy pod nr tel. 723-578-430. Zużyte aparaty telefoniczne, akumulatory, baterie itp. można także oddać w salonie Plusa w C.H. Real.
Na gruz i odpady budowlane powstałe w trakcie przeprowadzania remontów mieszkań i domów powinniśmy zamówić specjalne kontenery. Trzeba za nie zapłacić. Wskazana jest segregacja odpadów (np. oddzielnie gruz, oddzielnie futryny, drzwi, posadzki), co obniży koszty usługi.
Nie zostawiajmy niepotrzebnych rzeczy przy osiedlowych śmietnikach. Nie wywoźmy ich do lasu. Zlikwidujmy zły zwyczaj zaśmiecania przestrzeni publicznych i poczujmy się za nie odpowiedzialni.
Tekst i foto: Alicja Kowalska