Wystawę w całości przygotował pan Jakub Olszewski historyk amator, mieszkaniec Podjuch, który z pasją gromadzi wspomnienia, wypowiedzi, a także fotografie i dokumenty dotyczące historii Podjuch. – Od 140 lat kolej żelazna jest nieodłącznym elementem naszego osiedla – mówi Jakub Olszewski. – Z chwilą jej zaistnienia, Podjuchy zaczęły się rozwijać zyskując szybkie i wygodne połączenie ze Szczecinem. Kolej przyczyniła się do rozwoju turystki, rekreacji, przemysłu i po prostu przybliżyła Podjuchy do świata – dodaje Jakub Olszewski.
Na kilkunastu czytelnych planszach publikowana jest historia, dokumenty i fotografie związane z koleją. Efektem będzie broszura opisująca historię i wspomnienia związane z koleją w Podjuchach. To kolejna publikacja pana Jakuba, który rok temu opisał historię poczty, teraz historię kolei, a jeszcze w tym roku zamierza opublikować historię Regalicy, która dla Podjuch była wszystkim: rzeką dającą pożywienie, łączącą ze światem, miejscem pracy barkarzy czy po porstu miejscem wypoczynku i uprawiania sportów wodnych. – Zamierzam opisać tę zależność losów Podjuch i ludzi tu mieszkających we wzajemnym przenikaniu się z historią rzeki i ludzi łowiących zawodowo ryby – mówi Jakub Olszewki. Po zakończeniu tej części historii osiedla, wszystkie dotychczas opracowane, czyli historia poczty, kolejnictwa i oddziaływania rzeki na życie Podjuch, zostaną zebrane w całość i wydane w jednym opracowaniu książkowym.
Za naszym pośrednictwem autor wystawy pragnie podziękować za pomoc w jej przygotowaniu panu J. Rustowi byłemu mieszkańcowi Podjuch – obecnie mieszka w Niemczech, Rafałowi Bednarskiemu oraz pracownicom Filii MBP w Podjuchach. Jednocześnie historyk mówi, że temat jest otwarty i zachęca wszystkich którzy mają jakieś dokumenty, wspomnienia czy wiedzę na temat historii związanej z koleją w Podjuchach do kontaktu z autorem wystawy. Wystarczy skontaktować się z Filią Biblioteki przy ulicy Krzemiennej. Wystawę można oglądać do 1 czerwca. Zachęcamy zwłaszcza młodych ludzi, by sprawdzili jak niegdyś kolej wpłynęła na rozwój Podjuch, bazy rekreacyjnej i wypoczynkowej oraz na produkcję różnych rzeczy, które wytwarzano w osadzie nad wielką rzeką.
EL