Wystawy, spotkania, imprezy

28.07.2008, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

„BIBLIOTEKA W KRAJOBRAZIE MIASTA" - WYSTAWA BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ IM.
MARII Z CZARTORYSKICH WIRTEMBERSKIEJ DZIAŁAJĄCEJ PRZY TRZEBIATOWSKIM
OŚRODKU KULTURY

„BIBLIOTEKA W KRAJOBRAZIE MIASTA" - WYSTAWA BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ IM. MARII Z CZARTORYSKICH WIRTEMBERSKIEJ DZIAŁAJĄCEJ PRZY TRZEBIATOWSKIM OŚRODKU KULTURY

Książnica Pomorska, Sala Pod Piramidą, wystawa otwarta do 14.06.2008

Wystawa przedstawia różnorodne formy pracy biblioteki: koła zainteresowań, działalność teatrzyku, Herbatka u Czartoryskiej, Happening „Ulica Poetów”. Ponadto wyeksponowane będą najcenniejsze woluminy, kolekcja albumów dotyczących twórczości Lyonela Feiningera, książka w małym formacie. Wystawa zostanie wzbogacona ekspozycją strojów „Średniowieczna moda na Pomorzu” i pracą malarską w ramach „Galerii Jednego Obrazu”.

Prezentacja podkreśla znaczenie biblioteki jako ważnego ośrodka życia kulturalnego dla lokalnej społeczności.

/foto: Maria z Trzebiatowa/

VII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM
„PODRÓŻE MAŁE I DUŻE PO BAJKOWEJ LITERATURZE
– TYDZIEŃ PEŁEN BAJEK”
1-8 czerwca 2008

Od 1 do 8 czerwca 2008 roku tradycyjnie w całej Polsce będzie organizowane wielkie święto czytania VII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM, mobilizujące do szczególnie intensywnych działań. Książnica Pomorska łącząc się z całą Polską po raz kolejny przygotowała cykl imprez czytelniczych dla dzieci i młodzieży Szczecina i okolic.

Biblioteka uczestniczy w OTCD od 2002 roku wprowadzając najmłodszych czytelników w zaczarowany świat książki i czytelnictwa. W tym właśnie Tygodniu dzieci mają okazję podróżować po literaturze, uczestniczyć w spotkaniach autorskich z ciekawymi ludźmi oraz zaprezentować przygotowane z wielkim kunsztem inscenizacje bajek przeplatanych tańcem, piosenką, a także wziąć udział w przygotowanych konkursach literackich i plastycznych.

Imprezy organizowane przez Książnicą w Tygodniu Czytania w tym roku adresowane są do dzieci przedszkolnych, szkolnych i niepełnosprawnych oraz do młodzieży ze Szczecina i okolic wraz z rodzicami i nauczycielami.

Plan spotkań:

· 1 czerwca godz. 11:00-14:00
Schronisko dla Rodzin bezdomnych. Rodzinna podróż do Bajkolandii pt. „Witajcie w naszej bajce”.
· 2 czerwca godz.10:00-14:00
Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Wielgowie. Spotkanie pt. „W bajkowej krainie zamków i rycerzy”.
· 3 czerwca godz. 10:00-11:00
Książnica Pomorska, Aula. Spotkanie pt. „Czas na bajkę”.
· 3 czerwca godz. 18:00-19:00
Polski Związek Głuchych. Spotkanie pt. „Razem w świat bajki”.
· 4 czerwca godz. 9:30-10:30
Książnica Pomorska, Aula. Spotkanie pt. „Czas na bajkę”.
· 4 czerwca godz. 12:00-14:00
Klub Garnizonowy - Podjuchy. Spotkanie pt. „Bajki naszego dzieciństwa”.
· 5 czerwca godz. 10:30-11:30
Książnica Pomorska, Aula. Spotkanie pt. „Ach, te bajki!” przedstawienie w wykonaniu Grupy Teatralnej „Dziesiątaki” SP nr 10.
· 6 czerwca godz. 9:30-10:30
Książnica Pomorska, Aula. Spotkanie pt. „Czy znasz tę Baśń?” - Przedstawienie „Kopciuszek” w wykonaniu Teatru La Fayette.
· 6 czerwca godz. 15:00-17:00
Świetlica Środowiskowa Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii. Spotkanie pt. „Moja pierwsza bajka”.
· 7 czerwca godz. 9:00-14:00
Szkoła Podstawowa NR 1. Integracyjny Festyn Szkolny organizowany dla społeczności lokalnej dzielnicy „Turzyn” z okazji VII OTCD.

Organizator imprezy: Książnica Pomorska

Placówki i osoby współpracujące:
Pogotowie Opiekuńcze, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii, Schronisko dla Rodzin bezdomnych, Klub Garnizonowy, Polski Związek Głuchych, Świetlice Środowiskowe, Szkoła Podstawowa nr 1 i 10 w Szczecinie, Szkoła Specjalna nr 67, Teatr La Fayette pod kierownictwem Iwony Faj, pisarka Barbara Stenka, Iwona Gacparska „Pogotowie Teatralne”, Grupa Teatralna „Dziesiątaki” pod kierownictwem Teresy Popow

Książnica Pomorska dziękuje Galerii Handlowej „Turzyn”, która wsparła finansowo VII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Operacyjnego „Promocja czytelnictwa”

/foto: skain may3/

SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANNĄ FRAJLICH-ZAJĄC I WŁADYSŁAWEM ZAJĄCEM, WSPÓŁAUTORAMI KSIĄŻKI (WRAZ Z FELICJĄ BROMBERG)
„PO MARCU. WIEDEŃ, RZYM, NOWY JORK”.

Książnica Pomorska, Sala Pod Piramidą, 3 czerwca 2008 r., godz. 13:00

Spotkanie poprowadzi Cecylia Judek

„Po Marcu. Wiedeń, Rzym, Nowy Jork” to zbiór listów pisanych przez Annę Frajlich, jej męża Władysława Zająca i siostrę Felicję Bromberg do rodziny, która została w Polsce. Peron Dworca Gdańskiego przedzielił ich życie na dwie części: przed i pomarcową. Rozpoczęli mozolne budowanie życia od nowa, krok po kroku próbując przezwyciężyć szok, lęk, obawy, niepewność, samotność, starając się odnaleźć drobiny szczęścia w najmniejszych sprawach życia codziennego. Czytając zebrane tu listy, poznajemy, dzień po dniu, trudną emigrancką rzeczywistość. To relacje niezwykle cenne, bo pisane na bieżąco, a więc pełne szczegółów, które byłyby nie do odtworzenia we wspomnieniach spisywanych po latach, żywych emocji i szczerych obserwacji. A dla miłośników poezji Anny Frajlich korespondencja ta to także nieoceniona możliwość odnalezienia nieznanych być może dotąd sensów wielu jej wierszy.

Anna FRAJLICH-ZAJĄC − poetka, publicystka ur. w Katta-Tałdyk w Kirgizji. Młodość spędziła w Szczecinie. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz slawistykę w New York University. Należała do Forum Poetów Hybrydy. W 1969 roku wyemigrowała do USA. Członek redakcji „Tygodnika Nowojorskiego”, wykładowca University Columbia. Publikowała m.in. na łamach: paryskiej „Kultury”, „NaGłosu”, nowojorskiego „Tygodnika Polskiego” i londyńskich „Wiadomości”. Laureatka Nagrody Kościelskich (1981).

Wydała m.in. zbiory wierszy: Aby wiatr namalować (1976), Który las (1986), Drzewo za oknem (1991), W słońcu listopada (2000).

/foto: 08 06 03 frajlich/


WYSTAWA „100 LAT POWIEŚCI ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA”

Książnica Pomorska, 3-31 czerwca 2008 r., Hol przy Czytelni Głównej

Wystawę przygotowano w celu popularyzacji obchodów setnych urodzin książki „Ania z Zielonego Wzgórza” autorstwa Lucy Maud Montgomery. Po raz pierwszy książka ukazała się w Kanadzie 20 czerwca 1908 r.

Organizacja jubileuszu ma rangę międzynarodową. Polskim koordynatorem jest Wydawnictwo Literackie z Krakowa, szczecińskim – Książnica Pomorska.

Książnica Pomorska zamierza uczcić to wydarzenie organizując przegląd życia i twórczości L.M. Montgomery, autorki która stworzyła postać rudowłosej Ani. W zaaranżowanym specjalnie z tej okazji pokoiku Ani zaprezentujemy większość wydań „Ani z Zielonego Wzgórza”. Przy tej okazji zachęcimy naszych czytelników do poznania losów innych bohaterek literackich tej autorki.

Na wystawie zaprezentujemy również prace dzieci, które uczestniczyły w konkursie plastycznym ogłoszonym przez Wydawnictwo Literackie z Krakowa, zatytułowanym „Portret Ani”.

Finałem uroczystości jubileuszowych będzie bicie rekordu Guinnessa w ilości osób jednorazowo pijących sok marchewkowy w ramach toastu urodzinowego.

Bicie rekordu zaplanowane zostało na dzień 19 czerwca 2008 roku w godzinach 11:00-13:00.

Każdy może przyczynić się do sukcesu przedsięwzięcia. Jak to zrobić?:

1. Umówić się wraz z całą grupą (np. klasą, szkołą, paczką przyjaciół, rodziną) i 19 czerwca, w czwartek, w godzinach 11:00-13:00) wypić wspólnie sok marchewkowy, za dalszą popularność „Ani z Zielonego Wzgórza”! O fakcie (i liczbie osób biorących udział w akcji) powiadomić pisemnie Książnicę Pomorską (e-mail: e.kaminska@ksiaznica.szczecin.pl).

2. Przyjść 19 czerwca, w czwartek, na godzinę 11:00 do Książnicy Pomorskiej w Szczecinie (ul. Podgórna 15/16) z własnym sokiem marchewkowym i wspólnie spełnić toast za Anię!

Zapraszamy wszystkich chętnych do zgłaszania w Książnicy Pomorskiej wszystkich inicjatyw, które przyczynią się do pobicia tego rekordu pisemnie, na adres e-mail: e.kaminska@ksiaznica.szczecin.pl . Informacje pod numerem telefonu: 091-48-19-150.

Wszystkie zgłoszone inicjatywy razem z liczbą osób biorących udział w tym wydarzeniu zostaną zebrane i podsumowane przez naszą bibliotekę i wysłane do Krakowa.


/foto: Ania z Zielonego Festiwal literacki „Ania z Zielonego Wzgórza – 100 lat powieści” /

WYSTAWA PRAC PRZESTRZENNYCH Z NATURALNYCH MATERIAŁÓW
BARBARA WREMBEL – „MISTYKA NATURY”

Książnica Pomorska, Sala Kolumnowa, 4-30 czerwca 2008 r., wernisaż 4 czerwca, godz. 16:30

Barbara Wrembel jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Mieszka w Trzebiatowie.

Przygodę ze sztuką rozpoczęła w latach 90. Otaczająca przyroda, którą z uwagą obserwuje, inspiruje ją do pracy. Ma to odzwierciedlenie zarówno w tematyce prac jak i w materiałach wykorzystywanych w procesie tworzenia. Tworzy w materiałach naturalnych i pospolitych, które pod wpływem wyobraźni zmieniają swoją pierwotną postać, stając się ekscytującymi dziełami sztuki. Eksperymentuje z drewnem, jutą, płótnem i metalem.

Poprzez tworzenie zyskuje spokój, radość, poczucie siły i szczęścia: „– Możliwość wypowiedzi artystycznej wzmaga we mnie tęsknotę za czymś, czego nie rozumiem, a czego pragnę”.

/foto: wrembel grafika/

KIERMASZ „KSIĄŻKA ZA ZŁOTÓWKĘ” POD PLATANAMI

Jasne Błonia, 8 czerwca – niedziela

W niedzielę, 8 czerwca 2008 roku na Jasnych Błoniach odbędzie się festyn organizacji pozarządowych –VII Szczecińskie Spotkania Organizacji Pozarządowych POD PLATANAMI.
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło nr 1 przy Książnicy Pomorskiej Okręg w Szczecinie zaprasza na swoje stoisko, na którym zorganizuje m.in. tradycyjny, cieszący się ogromnym zainteresowaniem KIERMASZ „KSIĄŻKA ZA ZŁOTÓWKĘ”, dający okazję „upolowania” ciekawej, taniej ale nadal wartościowej książki.
Książki podarowane Książnicy przez czytelników i pracowników biblioteki, które nie są włączane do jej zbiorów, wystawiane są do sprzedaży podczas kiermaszu i sprzedawane za symboliczną złotówkę. Za uzyskane pieniądze SBP kupuje i przekazuje Książnicy Pomorskiej cenne, unikatowe zbiory.
/foto: logo platany/

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.145.9.174). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.