Po egzaminie z języka polskiego, kolejnym obowiązkowym przedmiotem jest matematyka. Jak twierdzą maturzyści, wyjątkowo w tym roku łatwa. Przedmioty dodatkowe można zdawać tylko na poziomie rozszerzonym. Na egzaminie ustnym z języka polskiego nie będzie już prezentacji, tylko odpowiedzi na wylosowane pytania. Kolejna zmiana dotyczy pracy pisemnej, nie będzie już oceniana według tzw. klucza. Podstawą do oceny ma być przede wszystkim kreatywność i umiejętność interpretacji utworu. Sprawdzający za odkrywczość i kreatywność może dać wysoką ocenę, nawet jeśli praca nie będzie do końca się trzymać utartych kanonów. Zmiany nie dotyczą zdających w Technikach.
W Szczecinie do egzaminów przystąpiło ponad pięc tysięcy abiturientów, a w regionie ponad 17 tysięcy. Aż 4 tysiące poprawia wynik uzyskany w poprzednich latach. Każdy ze zdających w sumie przystąpi do pięciu egzaminów – trzech pisemnych i dwóch ustnych. Niektórzy zdają więcej przedmiotów gdyż poszerzają w ten sposób możliwość startu na studia na wypadek, gdyby nie dostali się na wymarzony kierunek. Egzaminy pisemne potrwają do 22 maja, a ustne do 29.
Na Prawobrzeżu maturę zdają uczniowie III LO w Dąbiu, Technikum Kształtowania Środowiska przy ZS nr 2, Technikum Ogrodniczego i Centrum Edukacyjnego w Zdrojach. Aby zdać maturę i otrzymać świadectwo uprawniające do zdawania na studia, z egzaminów obowiązkowych trzeba uzyskać minimum 30 procent punktów.
EL