Wygodniej i szybciej

26.12.2021, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Łatwiej i szybciej dojedziemy nad morze, do Piły i Szczecinka.

Pojazdy z podwójnym napędem rozpoczęły służbę na Pomorzu Zachodnim. W środę o godz. 12.13 podwójny skład wyruszył ze Szczecina do Słupska, a 20 minut później zielona hybryda pomknęła do Kołobrzegu. Na pasażerów czekały świąteczne niespodzianki, które osobiście wręczał marszałek Olgierd Geblewicz. Oficjalna prezentacja hybryd - piątej, szóstej i siódmej - zakupionych przez Województwo Zachodniopomorskie odbyła się w środę w południe na stacji Szczecin – Główny. Pociągi, przyozdobione jak świąteczne upominki, wjechały równocześnie na dwa tory przy peronie pierwszym. Stutrzydziestotonowe prezenty dla pasażerów symbolicznie rozpakował marszałek województwa Olgierd Geblewicz. 

 - To nowoczesne, bezpieczne, przyjazne środowisku pojazdy – mówił Olgierd Geblewicz. –Te, które dziś powitaliśmy, przyjechały w ostatnich dniach, ale łącznie mamy na Pomorzu Zachodnim już siedem hybryd. Jesteśmy niekwestionowanym liderem w Polsce. Ten kierunek będziemy utrzymywali, bo przynosi on realne korzyści. Oszczędności finansowe, które powodują, że ceny biletów nie rosną tak dramatycznie jak wszystko inne w Polsce. Po drugie – jesteśmy ekologiczni, dzięki hybrydom spalamy rocznie ponad pół tysiąca ton oleju napędowego mniej, a więc produkujemy znacząco mniej dwutlenku węgla – tłumaczył marszałek.

 W powitaniu hybryd uczestniczyli również wicemarszałek Tomasz Sobieraj, przedstawiciele firmy NEWAG - Sławomir Walaszek, kierownik Działu Zarządzania Projektami, odpowiedzialny za realizację kontraktu, oraz Tomasz Pancerz, kierownik projektu. Pojazdy „wprowadził” na miejsce uroczystości Andrzej Chańko, dyrektor Zachodniopomorskiego Zakładu POLREGIO. Najnowszy tabor do obsługi regionalnych połączeń kolejowych obserwowała również Jadwiga Rajkiewicz, dyrektor Wydziały Infrastruktury i Transportu UMWZ. A także kilkudziesięciu pasażerów, którzy wchodząc do pachnących nowością pociągów raczyli się również pachnącymi piernikami i gorącą czekoladą. I nie był to koniec przedświątecznych niespodzianek. Marszałek Olgierd Geblewicz rozdawał wszystkim podróżnym maskotki i składał życzenia. Hybrydy oznaczone numerami 5 i 6 kilkanaście minut po godzinie 12 wyruszyły do Słupska. A „siódemka” o 12.33 pomknęła do Kołobrzegu.

 Siedem hybryd umożliwi obsługę kilku regionalnych kierunków. Dwunapędowe zespoły trakcyjne 36 WEh (o oznaczeniu kolejowym EN63H) będą kursować m.in. Kołobrzegu, Koszalina, Szczecinka, Słupska. Mogą również kursować do portu lotniczego w Goleniowie. 

Ekologia na torach

 Podwójny napęd to ułatwienie w organizacji przewozów kolejowych, komfort i bezpieczeństwo podróżnych, korzyści dla środowiska. Hybrydy kursują tam, gdzie dotychczas wysyłano tylko spalinówki. Możliwość zmiany źródła zasilania oznacza oszczędność paliwa i ograniczenie emisji zanieczyszczeń.

 Jedna hybryda na torach to rocznie ponad 132 tony dwutlenku węgla mniej! Siedem takich pojazdów oznacza ograniczenie emisji CO2 o prawie 930 ton! A tlenku azotu (NO2) o ponad 3 tony. Do atmosfery trafia również mniej sadzy HS (ponad 600 kg), a oszczędności paliwa przekraczają 500 ton. Odzysk energii elektrycznej wytworzonej w procesie hamowania szacowany jest na 404 600 MWh

 (dane uwzględniają eksploatację siedmiu pojazdów przez okres 12 miesięcy) 

Klima, internet, rowery

 Pojazdy są wyposażone w klimatyzację, internet bezprzewodowy, monitoring, elektroniczny system informacji pasażerskiej, sygnalizację przeciwpożarową, defibrylator, rampy ładunkowe dla wózków itd. Przewidziano w nich 150 miejsc siedzących plus 160 stojących oraz przestrzeń do przewozu rowerów.

 Hybrydowy napęd tworzą cztery elektryczne silniki trakcyjne o łącznej mocy 1600 kW zasilane z sieci elektrycznej za pomocą odbieraka prądu oraz jednostka napędowa składająca się z dwóch silników spalinowych i generatorów prądu, która zasila silniki elektryczne na odcinkach pozbawionych sieci trakcyjnej. Pojazdy wyposażone są w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa ruchu, a ich maksymalna prędkość to: 160 km/h (napęd z sieci trakcyjnej) i 120 km/h (silniki diesla). Na siedem pojazdów hybrydowych Województwo Zachodniopomorskie przeznaczyło ponad 170 mln zł brutto.

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.15.145.156). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.