Willa odjechała

17.10.2014, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Rozpoczęła się operacja przesuwania Willi Grüneberga.

Działanie związane jest z budową Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju.
 
Przesuwanie budynku potrwa do północy 17 października, przez ten czas willa pokona 45 metrów po szynach. W celu wprowadzenia szyn pod obiekt wykonano specjalny ruszt, który przymocowany do konstrukcji budynku umożliwi jego podniesienie przy pomocy siłowników i umieszczenie budynku na szynach, po uprzednim podcięciu ścian nośnych. Ruszt ma stanowić konstrukcję (tymczasowy fundament), która ustabilizuje budynek podczas jego przesuwania w celu osadzenia na nowych fundamentach wykonanych w docelowym miejscu.
  
Budowa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju rozpoczęła się w 2013 roku. Przedsięwzięcie obejmuje budowę Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju na odcinku od Basenu Górniczego do pętli pośredniej "Turkusowa" o długości 4 km. Powstanie torowisko biegnące po wykonanych w ramach przeprawy mostowej przez rzekę Regalicę estakadach oraz po moście. W dalszej części linia tramwajowa biegnie po terenie oraz w wykopach.
 
Po przekroczeniu Regalicy linia tramwajowa przebiegać będzie między jezdniami ul. Hangarowej, po czym bezkolizyjnie dla ruchu samochodowego skręci do ulicy Jaśminowej, dalej prowadzona będzie pod wiaduktem kolejowym w kierunku osiedla Słonecznego. W zakres inwestycji wchodzi również budowa wiaduktów nad Szczecińskim Szybkim Tramwajem w ulicy Hangarowej i Batalionów Chłopskich oraz budowa przystanków i pośredniej pętli "Turkusowa".
 
Inwestycja składa się z trzech etapów:
I: Przebudowa ulicy Hangarowej dla potrzeb budowy SST wraz z niezbędnym przełożeniem uzbrojenia podziemnego.
II: Przebudowa ul. Batalionów Chłopskich dla potrzeb budowy SST wraz z niezbędnym przełożeniem uzbrojenia podziemnego i przystankiem „Gryfińska”.
III: Budowa SST na odcinku od Basenu Górniczego do pętli przy ul. Turkusowej.
Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm  Szybki Tramwaj Sp. z o.o i STRABAG Sp. z o.o.
Koszt inwestycji wynosi 188 542 193,81 złotych, kwota dofinansowania to 106 081 977,61 złotych.
 
Prezes Stowarzyszenia Ocalmy Zabytek Mariusz Łojko zaprotestował przeciwko operacji przeunięcia willi i złożył zawiodemienie do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowalnego o wstrzymanie operacji. Jednak PINB nie znalazł podstaw do jej przerwania. Stowarzyszenie podkresla, ze wrszawski Sąd wydał wyrok potwierdzajacy naruszenie przez miasto prawa własności poprzez nieprawne wywłaszczenie.
 
Willa "odjechała" około 50 metrów. Teraz została odwrócona i posadowiona na nowych fundamentach. Wykonawca robót potwierdził, że obiekt bez szwanku zniósł przenosiny. 
 
EL
 
 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (18.119.104.238). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook