Baterie, monety, igły, klocki lego, patyczki od lizaków, kulki magnetyczne, nawet w ilościach kilkunastu sztuk! - to tylko przykłady przedmiotów, jakie nasi specjaliści wyciągają z przełyków, żołądków i jelit małych pacjentów. Czynią to wykorzystując specjalistyczny sprzęt do endoskopii. Obecnie Oddział Pediatrii, Gastroenterologii i Reumatologii Dziecięcej szpitala „Zdroje” może poszczycić się posiadaniem najnowocześniejszych tego typu aparatów dostępnych na rynku. A wszystko to dzięki naszej fantastycznej, nieocenionej Fundacji WOŚP. Wartość przekazanego przez Orkiestrę zestawu endoskopowego to blisko 750 tys. zł.
Zakupiony przez Fundację WOŚP dla szpitala „Zdroje” zestaw endoskopowy umożliwia wykonywanie badań gastroskopii obejmującej górny odcinek przewodu pokarmowego oraz kolonoskopii obejmującej końcowy odcinek jelita cienkiego oraz jelito grube. Otrzymane gastroskopy i kolonoskopy dopełniły szeroką gamę wykorzystywanych w pracowni endoskopowej urządzeń, wnosząc jednocześnie do realizowanych tam procedur diagnostycznych nową jakość badań. Pozwoliły także przejść na zasłużoną emeryturę urządzeniom, które przez blisko 20 lat wykorzystywane były w tutejszej pracowni. W skład przekazanego przez WOŚP zestawu wchodzą gastroskopy - niemowlęcy i dziecięcy - oraz dwa kolonoskopy pediatryczne z torem wizyjnym, diatermia z argonową przystawką do endoskopowego usuwania polipów, myjnia do automatycznej dezynfekcji tych aparatów oraz sprzęt komputerowy z pełnym oprogramowaniem wykorzystywanym do opisywania i archiwizacji wyników badań.
Przekazany przez Orkiestrę zestaw do endoskopii jest już intensywnie i efektywnie wykorzystywany. Każdego roku gastroenterolodzy ze szpitala „Zdroje” wykonują ponad 1.000 badań gastroskopowych i kolonoskopowych u dzieci i młodzieży. W większości przypadków to działania diagnostyczne mające na celu ocenę ścian przełyku, żołądka czy jelit, pobranie próbek do dalszych badań lub usunięcie połkniętych przez maluchy ciał obcych. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy takiego zabiegu wymagają już najmłodsze noworodki z trudnościami diagnostycznymi lub wadami wrodzonymi. Sprzęt wykorzystywany jest również do endoskopowego zakładania gastrostomii odżywczych - specjalnej rurki do żołądka u dzieci, które nie mogą być żywione drogą doustną. Zabieg endoskopowy umożliwia wykonanie tej procedury bez zabiegu chirurgicznego, co istotnie zwiększa bezpieczeństwo najmłodszych.
Na jednym z załączonych zdjęć 4-letnia Inga tuż po zabiegu, podczas którego wykorzystywany był nowy zestaw endoskopowy od WOŚP. Piękny zbieg okoliczności - tego dnia mama dziewczynki ubrała ją na badanie w koszulkę WOŚP zakupioną podczas finału, z którego środki przeznaczone zostały m.in. właśnie na zakup tego konkretnego sprzętu!