Tramwaj zabrał działkę

28.11.2014, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Kolejny wyrok skazujący Gminę Miasto Szczecin za naruszenie prawa przy przesunięciu willi Gruneberga.

Tym razem postanowienie sądu rejonowego stanowi, że wywłaszczenie pozbawiło prawa własności nie te osoby co powinno. W dodatku wygląda na to, że zabytkowa willa po przesunięciu stoi z naruszeniem prawa budowlanego.

Sąd rejonowy rozpatrywał wniosek mieszkańca Zdrojów pana Leszka Tomaszewskiego, którego dom graniczy z willą Grüneberga. W pozwie p-ko Gminie Szczecin pan Tomaszewski podnosił, że Gmina posługiwała się niewłaściwymi dokumentami ze złym podziałem działek. Z działki ziemi pod budowę tramwaju wywłaszczyła właścicieli willi, a w rzeczywistości to była część jego działki. Korzystając z prawa zasiedzenia, pan Tomaszewski wystąpił o uznanie tego faktu i wygrał.
 
Jak informuje pan Tomaszewski, chodzi o ok. 300m.kw. działki. Miejskie mapy nie wykazywały, że działka po połowie należała do mieszkańców wilii i do naszego czytelnika. Dodatkowo nowa granica przechodziła przez środek szklarni pana Leszka. Dlatego mieszkaniec Zdrojów dochodził swego przed Sądem, a ten uznał jego rację. Kiedy wyrok się uprawomocni, będzie niezły pasztet!
 
Sprawy nie komentuje urząd miejski, który czeka na pisemne uzasadnienie wyroku. Jednak w wypowiedziach dla mediów Piotr Krzystek prezydent Szczecina powiedział, że magistrat posługiwał się starymi mapami, na których kiedyś ktoś popełnił błąd. Nie ma to jednak wpływu na dalszy tok budowy i nie wstrzyma prac przy szybkim tramwaju.
 
To już drugi wyrok sądu na pechową willę. W pierwszym Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że miasto dokonało wywłaszczenia z naruszeniem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Nie jest wykluczone, że te wyroki mogą mieć wpływ na stanowisko Unii Europejskiej, która może pozbawić Szczecin choćby części dotacji na budowę linii SST.
 
EL
 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.142.54.136). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.