W ciągu roku kulturalno-oświatowego odbywają się zajęcia grupowe - dwa razy w tygodniu oraz zajęcia indywidualne z recytatorami w Miejskim Ośrodku Kultury w Dąbiu.
Hanna Komorzycka, jedna z recytatorek na zajęciach może nauczyć się między innymi tego jak opanować oddech, żeby odpowiednio wyeksponować dźwięk.
- Ćwiczenia związane z emisją głosu są dla mnie bardzo ważne - mówi. - Dzielenie się wierszem z widzami sprawia mi przyjemność. Teatr będzie mi towarzyszył do końca mojego życia, niezależnie od tego czy zwiążę z nim swoją przyszłość zawodową - dodaje.
Teatr Słowa Proscenium wyjeżdża na dwutygodniowe letnie warsztaty recytatorsko-teatralne, gdzie jego członkowie pracują pod okiem wybitnych specjalistów od dykcji, interpretacji wiersza i prozy, plastyki ciała, historii teatru itp. (wykładowców szkół teatralnych), oraz na tygodniowe, zimowe warsztaty przygotowujące do udziału w kolejnych edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Młodzi aktorzy doskonalą swoje umiejętności pod okiem instruktora teatralnego, reżysera wszystkich spektakli Iwony Mirońskiej Gargas.
Nikol Górska przyszła na zajęcia ponad rok temu. - Pani Iwona Mirońska Gargas zmotywowała mnie do działania - przyznaje. - Na początku negowała moją postawę, sposób mówienia. Pochwaliła jedynie mój zielony sweter pasujący do kurtyn - śmieje się recytatorka. - Z biegiem czasu zaczęłam robić coraz większe postępy. Poszerzyłam swoje horyzonty, przełamałam nieśmiałość. Swoje życie chciałabym związać z teatrem, będę próbowała aż do skutku - mówi.
W październiku będziemy obchodzili 20-tą rocznicę założenia TS Proscenium. Jest nas ponad pięćdziesięcioro. Z tej grupy blisko trzydzieści osób ukończyło studia teatralne i zdobyliśmy ponad 250 nagród i wyróżnień na konkursach recytatorskich na szczeblu ogólnopolskim i wojewódzkim - mówi Marcin Gargas.
Każdy kto chce uczestniczyć w warsztatach recytatorskich, lub skorzystać z konsultacji udzielanych przez Iwonę Mirońską Gargas, znajdzie swoje miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury.
Barbara Hortyńska