Dziś, tj. w czwartek, 5-letni Julian, jako pierwszy z najmłodszych roczników, otrzymał w szpitalu „Zdroje” dawkę szczepionki na COVID-19. Bez łez, bez strachu, tuż po szczepieniu krótko stwierdził: „Wcale nie bolało” i ustąpił miejsca swojemu 8-letniemu bratu Milanowi. 16 grudnia w Polsce rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 dzieci między 5. a 11. rokiem życia. Rodzice mogli zapisywać swoje pociechy na podanie pierwszej dawki wakcyny już od wtorku. Wszystkie udostępnione wówczas przez szpital „Zdroje” terminy zapełniły się w ciągu kilku godzin, a telefony w rejestracji nadal rozgrzane są do czerwoności. W najbliższym czasie szczepionkę otrzyma grupa 300. małych pacjentów. Pierwszego dnia w szpitalu „Zdroje” szczepieniu poddano 40 dzieci.
Obecnie jedynym zatwierdzonym i dostępnym w Polsce preparatem dla najmłodszych jest szczepionka Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w odpowiednio dostosowanej dawce pediatrycznej. Schemat szczepienia tej grupy wiekowej obejmuje dwie dawki podawane w rekomendowanym odstępie minimum 21 dni. Dla pacjentów z ciężkimi zaburzeniami odporności schemat rozszerzony został o trzecią dawkę uzupełniającą, która powinna zostać podana co najmniej 28 dni po zakończeniu cyklu podstawowego. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia kwalifikacji do szczepień dzieci dokonuje lekarz. W trosce o dobro najmłodszych pacjentów, pragnąc uniknąć ich kumulacji ze szczepionymi osobami dorosłymi, a jednocześnie dając im komfort i poczucie bezpieczeństwa, szpital „Zdroje” wyznaczył odrębny punkt i niezależne dni oraz godziny dedykowane dla szczepień tej grupy wiekowej. Odbywają się one we wtorki w godzinach popołudniowych od 14.30 do 17.30 oraz w środy od godziny 8.00 do 11.30. Dzieci można rejestrować zgodnie z dotychczas obowiązującymi zasadami - telefonicznie (91 88 06 680 lub 91 88 06 681), osobiście w punkcie szczepień (pawilon 19), poprzez ogólnopolską infolinię pod nr. tel. 989 lub przez e-rejestrację.
Pod koniec grudnia minie rok od podania w szpitalu „Zdroje” pierwszej szczepionki na COVID-19. Od tego czasu personel zaaplikował tu blisko 80 tysięcy dawek preparatów. W ostatnich tygodniach w punkcie szczepionych było ok. 150 pacjentów dziennie. Dziś, po rozszerzeniu szczepień o najmłodszą grupę wiekową, specjaliści podadzą medykament łącznie 250 osobom. Punkt nadal na bieżąco rejestruje i przyjmuje pacjentów na pierwszą, drugą, jak również trzecią dawkę przypominającą.