AIDS. Mimo że dane te zbierane były kilka lat temu, problem ten jest wciąż aktualny. W Polsce statystycznie każdego dnia 2-3 osoby dowiadują się o zakażeniu HIV. Przypadający 1 grudnia Światowy Dzień AIDS to dobry moment, by głośno mówić o profilaktyce. A ta wciąż jest potrzebna. Liczby mówią same za siebie. Problem HIV nadal stanowi wyzwanie dla działań w zakresie realizowanej profilaktyki . W Poradni Nabytych Niedoborów w Szczecinie zarejestrowanych jest 1439 osób zakażonych HIV (dane z listopada). W tym roku odnotowano 59 nowych zakażeń, w tym 48 osób to mężczyźni i 11 kobiet.
W latach poprzednich te statystyki również nie były optymistyczne. Nowe zakażenia w roku 2014 – dotyczyły 38 osób, w roku 2015 – 59 osób, w roku 2016 – 58 osób, w roku 2017 aż 87 osób, a w roku 2018 – 56 osób. Wirus HIV jest jednym z najbardziej „demokratycznych” – żadna grupa zawodowa czy wiekowa nie jest wolna od tego problemu. Dotyczy to niestety także młodzieży. Z tego względu co roku Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego WZ we współpracy z organizacjami pozarządowymi realizuje działania edukacyjne, często w formie tematycznych warsztatów, pogadanek czy spotkań.
Jednym z przykładów takich projektów jest „Ograniczam ryzyko II” realizowane przez Stowarzyszenie Profilaktyki i Terapii „Młodzi-Młodym”. Finalnie organizacja przeprowadzi 100 godzin warsztatów dla młodzieży. Takie spotkania odbyły się już w Koszalinie, Manowie, Starych Bielicach, Białogardzie. Przedsięwzięcie jest kontynuacją prowadzonych wcześniej działań. W ubiegłym roku prowadzący zajęcia rozpoczynali je od zadania pytania uczniom: „Czy problem HIV/AIDS może dotyczyć ciebie?”. W około 60% uzyskiwali odpowiedź przeczącą. Tak postawione pytanie było świetnym wstępem do dalszej części warsztatów. Podczas spotkań wyświetlany jest także film promujący Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne w Szczecinie i Koszalinie, telefony zaufania oraz bezpłatne i anonimowe testowanie w kierunku HIV.
Podobne działania prowadzi bardzo dobrze znane w Szczecinie, Stowarzyszenie Wolontariuszy DA DU. Organizacja zorganizowała debatę z młodzieżą, w której wzięło udział 78 uczniów i zaprasza do udziału w zajęciach dla młodzieży i studentów z województwa zachodniopomorskiego. Łącznie w projekcie do tej pory wzięło udział 229 młodych ludzi z regionu. W tym roku Wydział Współpracy Społecznej 5 grudnia zaprosi także zachodniopomorską młodzież do uczestnictwa w forum (wcześniej wydarzenie organizowane przez Samodzielny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie). W trakcie spotkania omówione zostaną zarówno drogi zakażenia, jak i bezpieczne zachowania seksualne. Do współpracy zaproszono ekspertów z Niemiec.
Pamiętajmy, każdy ma możliwość wykonać badanie na obecność przeciwciał anty- HIV anonimowo i bezpłatnie w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych przy ul. Broniewskiego w Szczecinie. Dodatkowo można skorzystać z oferty szybkich testów HCV. Godziny otwarcia punktu: poniedziałek 15:00-18:00, wtorek 15:00-18:00, środa 15:00- 18:00 do końca grudnia 2019roku, czwartek 15.00-18.00, środa 15:00- 18:00. Nr tel. w godzinach otwarcia PKD 91 45 42 450. Wyniki badań wydawane podczas następnego dyżuru. W celu zapewnienia wysokiej jakości poradnictwa, ostatnia osoba przyjmowany jest pół godziny przed zamknięciem punktu.
Telefon Zaufania HIV – poniedziałki, czwartki w godzinach 15:00-18:00, 91 45 42 450.