Obecnie opieka okulistyczna obejmuje obowiązkowymi badaniami profilaktycznymi dzieci do końca 1 roku życia, pomijając tym samym bardzo znaczący dla rozwoju prawidłowego widzenia okres wczesnodziecięcy., czytamy na stronie Szpitala w Zdrojach. Tymczasem pomiędzy 1 a 6 rokiem życia, ujawnia się wiele schorzeń okulistycznych, których wczesna diagnostyka i leczenie w sposób istotny zwiększają szansę na dobre widzenie w przyszłości. Wczesne rozpoznanie np. zeza, którego najczęstszą przyczyną są niewykryte i nieskorygowane wady wzroku, skraca czas leczenia z kilkunastu do kilku lat, zmniejsza koszty wymiany okularów ponoszone przez rodziców, zwiększa szanse na całkowite wyleczenie, a tym samym na dobrą ostrość wzroku i prawidłowe widzenie obuoczne w kolejnych latach. W późniejszym wieku pozwoli to młodemu człowiekowi na podjęcie pracy wymagającej np. dobrego widzenia.
Pracownicy oddziału okulistycznego oraz poradni okulistycznych szpitala „ZDROJE” zainicjowali unikalny w skali kraju program profilaktyczny, dążący do obniżenia częstości występowania nieskorygowanych wad wzroku u dzieci. W swych założeniach program ten przyczynia się również do zwiększenia świadomości społecznej na temat wad wzroku naszych najmłodszych pociech.
Pracownicy Szpitala każdego roku badają kilkaset dzieci w wieku od 1 do 6 roku życia, które w ciągu pierwszego roku życia leczone były z powodu powikłań okołoporodowych lub w ich rodzinie występują: wady wzroku, zez, zaćma lub jaskra wrodzona. Ważną grupą pacjentów są też przedwcześnie urodzone dzieci. Wcześniactwu często towarzyszą wady wzroku, w tym jednostronna wysoka krótkowzroczność i zez, zwłaszcza po zabiegach laserowych siatkówki wykonywanych z powodu retinopatii (krótkowzroczności).
Wystarczy się zarejestrować telefonicznie by umówić wizytę u okulisty, który zbada młodego człowieka i ewentualnie zdiagnozuje wadę.
Rejestracja do Poradni okulistycznej tel: 91 880 63 64
EL