Siłownia dla pacjentów

29.04.2021, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Pandemia i związane z nią ograniczenia dotykają wszystkich.

To jednak szczególnie ciężki czas dla pacjentów, którzy tygodniami lub miesiącami przebywają w szpitalu i nie mogą spotkać się z najbliższymi. W tej grupie chorych znajdują się także dzieci i młodzież leczeni na oddziałach psychiatrycznych. To z myślą o nich Coffeedesk przekazał kwotę 24 tys. zł na  „Siłownię pod chmurką”, której montaż na szpitalnym patio właśnie dobiegł końca. W dniu przekazania jej do użytkowania symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali dyrektor szpitala „Zdroje” Łukasz Tyszler oraz przedstawiciel Coffeedesk.

Pacjenci Oddziału Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej po raz pierwszy mogli poćwiczyć na siłowni „pod chmurką”, choć piękna pogoda sprawiła, że w rzeczywistości uczynili to w pełnych promieniach wiosennego słońca. Dzieci i nastolatkowie mogli spróbować własnych sił na siedmiu urządzeniach, wśród których znalazły się m.in. biegacz, orbitrek, wioślarz, surfer czy kompaktowe drabinki i poręcze. Największą popularnością cieszył się rowerek, jednak mając do dyspozycji tyle stanowisk do ćwiczeń każdy z pacjentów mógł znaleźć coś dla siebie. Przez blisko godzinę pod czujnym okiem pielęgniarek dzieci mogły korzystać z pachnących jeszcze nowością urządzeń i dobrodziejstw ruchu na świeżym powietrzu. 

Ruch to zdrowie. Aktywność na świeżym powietrzu pozwala utrzymać nie tylko dobrą formę fizyczną, ale ma też istotny wpływ na psychikę, co jest szczególnie ważne w przypadku osób ze schorzeniami psychicznymi. Nawet umiarkowana aktywność fizyczna przyczynia się do wzrostu poziomu endorfin wytwarzanych przez organizm, a tym samym ma przełożenie na lepsze samopoczucie pacjentów. Ruch i ćwiczenia fizyczne pomagają im radzić sobie z trudnymi emocjami, mają też istotne znaczenie w aktywizacji pacjentów z zaburzeniami depresyjnymi czy psychotycznymi, takimi jak schizofrenie, na które młodzież także choruje.

Oddział Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej szpitala „Zdroje” jest jedynym tego typu miejscem w regionie, w którym hospitalizowane są dzieci i młodzież do 18 roku życia. Przyjmuje pacjentów nie tylko z województwa zachodniopomorskiego, lecz także z zachodniej części województwa pomorskiego oraz z województwa lubuskiego. Każdego roku  pomoc jest tu udzielana ponad 400 pacjentom. Od początku tego roku na oddziale hospitalizowano już blisko 100 pacjentów z depresjami, zaburzeniami odżywiania i po próbach samobójczych. Leczenie trwa tu zwykle około trzech, czterech tygodni zdarzają się jednak chorzy, którzy specjalistycznej opieki wymagają przez kilka miesięcy. Ostatnią „rekordzistką” była 14-letnia dziewczynka, która spędziła na oddziale ponad 5 miesięcy.

Dzięki środkom przekazanym przez firmę Coffeedesk młodzi pacjenci z Oddziału Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej, podczas wielotygodniowego leczenia w szpitalu, będą mogli korzystać z dobrodziejstw ruchu na świeżym powietrzu, pokonując na stacjonarnych urządzeniach kolejne kilometry w drodze po zdrowie fizyczne i psychiczne.

 

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.147.89.50). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.