Uwaga rodzice, w tym roku są zmiany w kryteriach naboru. – Najważniejszym jest to, że dzieci uczęszczające już do przedszkola, mają prawo kontynuować naukę w tym samym przedszkolu. Wystarczy, że rodzice złożą pisemną deklarację - mówi Beata Misiak dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Szczecinie. Dopiero po podliczeniu ile dzieci będzie kontynuować pobyt w przedszkolu a ile będzie miejsc wolnych, zaczyna się rekrutacja na wolne miejsca w tych przedszkolach.
W pierwszym etapie rekrutacji na wolne miejsca będą brane pod uwagę kryteria przyjęć do przedszkola publicznego określone w ustawie. Jest ich siedem:
1. Do publicznego przedszkola przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy.
2. W przypadku większej liczby kandydatów (zamieszkujących gminę Szczecin) niż wolnych miejsc w pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria:
1) wielodzietność rodziny kandydata;
2) niepełnosprawność kandydata;
3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
6) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
7) objęcie kandydata pieczą zastępczą
W postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2014/2015 do publicznego przedszkola lub innej publicznej formy wychowania przedszkolnego dodatkowe kryteria określają dyrektorzy tych placówek w uzgodnieniu z prezydentem miasta. Dlatego prezydent odbył konsultacje z organizacjami zrzeszającymi rodziców. Po tych spotkaniach ustalono kolejne sześć kryteriów:
W związku z tym że ustawodawca pozostawił niewiele czasu do przygotowania rekrutacji do przedszkoli na rok szkolny 2014/2015, na naradzie, dyrektorzy przedszkoli publicznych i szkół podstawowych, uwzględniając jak najpełniejszą realizację potrzeb dziecka i jego rodziny, lokalne potrzeby społeczne, oraz opinie przedstawicieli stowarzyszeń rodziców, zaproponowali następujące dodatkowe kryteria naboru na rok szkolny 2014/2015 wraz z ich punktacją:
1. liczba zadeklarowanych godzin w karcie zgłoszenia (za każdą zadeklarowaną godzinę 1 pkt) – do uzyskania max. 11 pkt,
2. dziecko obojga rodziców/prawnych opiekunów pracujących zawodowo, uczących się w trybie dziennym oraz dziecko wychowywane przez jednego pracującego/uczącego się w trybie dziennym rodzica/prawnego opiekuna: 10 pkt,
3. dziecko, którego rodzeństwo kontynuować będzie edukację przedszkolną w tym przedszkolu: 8 pkt,
4. dziecko z placówki opiekuńczo – wychowawczej: 5 pkt,
5. dziecko rodziców zamieszkujących w Gminie Miasto Szczecin i rozliczających podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym w Szczecinie: 3 pkt,
6. dziecko urodzone w 2010r. lub 2011r., które nie było wcześniej objęte edukacją przedszkolną: 2 pkt.
Maksymalna do zdobycia liczba punktów za kryteria dodatkowe wynosi 39. Jednocześnie dyrektorzy zaproponowali po 40 punktów dla każdego z kryteriów pierwszeństwa, wymienionych w ustawie o system oświaty. - O rekrutacji będą decydować komisje rekrutacyjne w każdym przedszkolu – mówi dyrektor Misiak. Jeżeli w przypadku któregoś z kryteriów komisja będzie miała wątpliwości, może poprosić prezydenta o zweryfikowanie sytuacji danej rodziny lub dokumentów. Prezydent uruchomi odpowiednie służby, np. MOPR.
Terminy rekrutacji
W roku szkolnym 2014/2015 terminy rekrutacji są następujące:
10-18 lutego - rodzice dzieci uczęszczających do przedszkoli składają deklaracje o kontynuacji nauki.
Od 20 lutego do 14 marca wnioski o przyjęcie do przedszkola składają rodzice dzieci, które zaczynają naukę w przedszkolu. 9 kwietnia będą ogłoszone wyniki naboru.
Do 17 kwietnia rodzice będą mieli czas na uwagi i odwołania, a 17 kwietnia zostaną podane ostateczne wyniki naboru.
EL