Powołać by zlikwidować?

24.01.2017, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Wprowadzona decyzją obecnego rządu reforma oświatowa przynosi tak wiele zmian, że można odnieść wrażenie jakby otworzyła się Puszka Pandory.

Gdzie się tylko da, wszyscy bronią szkół. Jest niepokój wśród nauczycieli o dalsze zatrudnienie, nie bardzo wiadomo na co przeznaczyć zwolnione budynki szkolne, a w dodatku do głosu dochodzą pewne środowiska, które próbują ugrać zawiedzione niegdyś ambicje. Miasto opublikowało założenia przyszłej siatki szkół, która wydaje się być optymalną. Wiadomo, że likwidacji ulegają wszystkie gimnazja, dzieci pierwszy etap nauki kończyć będą na ósmej klasie szkoły podstawowej, a następnie do wyboru będą licea, technika lub szkoły zawodowe. 

W przypadku Prawobrzeża najbardziej niepewny jest los obiektu po Gimnazjum nr 7 na Osiedlu Majowym. Miasto dopuszcza trzy możliwe formy przekształcenia. Oto warianty zmian:

          Wariant 1:  przekształcenie w Szkołę Podstawową

          Wariant 2 : przekształcenie w Liceum Ogólnokształcące

          Wariant 3 : włączenie w strukturę Szkoły Podstawowej.

Wariant nr 2 sprawia, że na osiedlach Prawobrzeża (Kijewo, Majowe, Nad Rudzianką) zbieane są podpisy mieszkańców za utworzeniem w budynku po G Nr 7 Liceum Ogólnokształcącego. Nie wszyscy są za tym, co widzieliśmy po mszy w jednym z kościołów, gdzie wielu ludzi nie złożyło swojego podpisu, twierdząc, że powołanie kolejnego Liceum na Prawobrzeżu jest bezcelowe. Takie działanie wywołało niepokój w III LO w Dąbiu, które choć nie jest przewidziane do likwidacji, takim działaniem umrze w sposób naturalny.

Powodem niepokoju jest spory niż demograficzny jaki w tym roku rozpocznie naukę w szkołach średnich. W Szczecinie będzie to prawie 170 osób mniej niż w roku ubiegłym, bo o tyle USC w 2001 roku zarejestrował mniej urodzeń. Kolejne roczniki też nie są zbyt liczne. W praktyce to kilka klas mniej niż utworzono w poprzednim roku. IIILO w Dąbiu ma możliwość prowadzenia nauki w 16 oddziałach, działa 8, a w przyszłym roku będzie o jeden oddział mniej. Tak przekłada się niż na tworzenie klas w szkołach. Spośród 22 nauczycieli, zaledwie 6 jest zatrudnionych na pełnych etatach. Jaki więc sens ma powoływanie kolejnego liceum na Prawobrzeżu?

W tej sprawie swoje stanowisko zajęła też miejscowa Rada Osiedla – jej Stanowisko opublikujemy wkrótce. Wydaje się oczywistym, że oferta edukacyjna Prawobrzeża z trzema liceami (IIILO, CKS, T-P-P), technikami i szkolnictwem zawodowym, jest optymalna. Powoływanie nowej szkoły – czwartego liceum, spwowduje silne rozdrobnienie i naturalny upadek któregoś z nich. Chyba bardziej oczekiwanym rozwiązaniem byłoby powołanie szkoły podstawowej w celu rozgęszczenia klas w SP nr 37, a w innej części przedszkola. Decyzję podejmą radni Rady Miasta po trwających obecnie konsultacjach.

Bel

 

 

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.135.184.195). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.