Na świecie co 5 sekund kolejny pacjent słyszy diagnozę: „cukrzyca”. Co 10 sekund ktoś umiera z powodu powikłań z nią związanych. Już w 2006 roku ONZ uznała cukrzycę za pierwszą niezakaźną epidemię XXI wieku. 14 listopada na całym świecie obchodzony był Światowy Dzień Cukrzycy. To ogólnoświatowa kampania poświęcona szerzeniu świadomości o cukrzycy, której symbolem jest niebieski pierścień. Listopadowa data nie jest przypadkowa – to dzień urodzin odkrywcy insuliny dr. Fryderyka Bantinga.Cukrzyca to ogólnoustrojowa choroba charakteryzująca się podwyższonym poziomem cukru we krwi. Wynika on z nieprawidłowego wydzielania lub działania insuliny, czyli hormonu produkowanego przez trzustkę. Wyróżnia się cztery rodzaje cukrzycy – typu 1. (tzw. cukrzyca młodzieńcza), typu 2., typu 3. (tzw. cukrzyca wtórna) oraz cukrzycę ciążową. Najczęściej występuje cukrzyca typu 2. Stanowi ona blisko 90 procent wszystkich przypadków. Ten typ jest uważany za chorobę cywilizacyjną. Do jego powstania przyczynia się m.in. niewłaściwy tryb życia, spożywanie wysoko przetworzonego i wysokotłuszczowego pożywienia, otyłość, zbyt mała aktywność fizyczna oraz procesy starzenia.
W ramach Programu Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą typu 1 realizowanego przez WOŚP, Fundacja przekazuje specjalistycznym ośrodkom w Polsce zestawy nowoczesnych pomp insulinowych wraz z sensorami do ciągłego monitorowania poziomu cukrów. Pacjentki, które kwalifikują się do udziału w tej inicjatywie, mogą je wypożyczać nieodpłatnie. Niezbędne do działania pomp zestawy infuzyjne dla kobiet ciężarnych są również w całości refundowane, natomiast dla kobiet planujących ciążę są pokrywane w wysokości 70% kosztów ich zakupu. Zgodnie z założeniami programu pompy są wypożyczane pacjentkom na okres do 12 miesięcy starań o dziecko, następnie na czas ciąży oraz trzy kolejne miesiące po porodzie. Po tym okresie pompa jest zwracana do szpitala i zostaje przygotowana do wypożyczenia kolejnym kobietom. Szpital „Zdroje” otrzymał 5 zestawów takich osobistych pomp insulinowych. Pierwsza pompa została założona 31-letniej Annie, która planuje ciążę i koniecznym u niej jest możliwie optymalne wyrównanie poziomu cukrów. Pacjentka właśnie opuściła Oddział Chorób Wewnętrznych szpitala „Zdroje”.
Pięć zestawów osobistych pomp insulinowych to kolejna w tym roku darowizna od Fundacji WOŚP dla szpitala „Zdroje” o wartości blisko 50 tys. zł. Ostatnio placówka otrzymała także nowoczesny aparat do hipotermii leczniczej noworodków z niedotlenieniem okołoporodowym, jezdny przyłóżkowy aparat RTG, 6 kardiomonitorów oraz 3 inkubatory zamknięte, a także specjalistyczny aparat USG umożliwiający wykonywanie zabiegów biopsyjnych stawów u najmłodszych pacjentów. Łączna wartość przekazanych przez Orkiestrę urządzeń przekroczyła w tym roku milion złotych.
ArA