Podarunki dla szpitala

28.04.2023, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Kolejny raz członkowie Lions Club Rainbow Bridge pomagają najmłodszym pacjentom szpitala „Zdroje”.

Tym razem beneficjentem zaprzyjaźnionego klubu została Klinika Pediatrii, Nefrologii Dziecięcej, Dializoterapii i Leczenia Ostrych Zatruć, do której trafiły dwa nowoczesne holtery ciśnieniowe. To ważne i bardzo potrzebne urządzenia wykorzystywane w procesie diagnostyki oraz leczenia młodych pacjentów                          z nadciśnieniem tętniczym. 

„To bardzo ważne, by oddział nefrologiczny miał odpowiedni sprzęt i specjalistów, którzy zapewnią najlepszą opiekę dla dzieci z całego regionu. - powiedział podczas przekazania urządzeń Łukasz Tyszler, dyrektor szpitala „Zdroje” - W naszej klinice pracuje fantastyczny zespół ludzi. Staramy się, by mieli odpowiedni sprzęt, ten jednak ulega szybkiemu wyeksploatowaniu. Stąd zapotrzebowanie na jego ciągłą i sukcesywną wymianę. Staramy się to robić we własnym zakresie, ale szczególnie w obecnych, ciężkich czasach nie jest to łatwe. Dlatego każda inicjatywa, która wspiera naszą działalność jest bardzo mile widziana i co najważniejsze, z pożytkiem i efektywnie służy najmłodszym pacjentom.” - dodał dyrektor.

Panuje przekonanie, że u dzieci nie spotyka się problemów z nadciśnieniem tętniczym. Przekonanie błędne. Co prawda nadciśnienie u młodych pacjentów występuje rzadziej niż u dorosłych, ale jak pokazują statystyki dotyczy blisko 2% dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Zdarza się, że w klinice nefrologii dziecięcej szpitala „Zdroje” jednoczasowo przebywa nawet kilkoro pacjentów wymagających diagnostyki i leczenia w tym zakresie.

„Holtery ciśnieniowe to bardzo ważny sprzęt w klinice nefrologii dziecięcej. Mało kto wie, że nadciśnienie tętnicze u dzieci jest bardzo często powiązane z chorobami nerek. Tak jest nawet w 80% przypadków w grupie pacjentów do 10 roku życia. - tłumaczy profesor Andrzej Brodkiewicz kierujący Kliniką Pediatrii, Nefrologii Dziecięcej, Dializoterapii i Leczenia Ostrych Zatruć szpitala „Zdroje” - Dlatego takie dzieci trafiają nie na kardiologię, a na nefrologię, gdzie diagnozowana jest przyczyna nadciśnienia i wprowadzane jest stosowne leczenie.” - dodaje.

Podczas pobytu w szpitalu pacjenci, szczególnie ci najmłodsi, obawiają się wszelkich czynności medycznych. Jednorazowy pomiar ciśnienia tradycyjnym aparatem w takich przypadkach nie daje wiarygodnych wyników, gdyż dziecko może się w danym momencie  zdenerwować, niespokojnie zachowywać i płakać przez co rejestrowane wartości ciśnienia będą wyższe od rzeczywistych. Przekazane przez LCRB aparaty takie kwestie eliminują, ponieważ mierzą ciśnienie w pewnych czasowych interwałach przez 24 godziny. Dzięki rejestratorom lekarze mogą dokładnie śledzić parametry ciśnienia w ciągu dnia i nocy, co pozwala na lepszą ocenę stanu zdrowia oraz wybór optymalnego leczenia. Aparaty umożliwiają specjalistom także kontrolowanie skuteczności stosowanych terapii oraz dostosowanie ich do potrzeb konkretnego chorego.

 „Przekazane przez Lionsów urządzenia są ciche, bardzo małe i lekkie, a tym samym komfortowe podczas wielogodzinnego noszenia. Dla nas specjalistów ważne jest to, że umożliwiają pomiary ciśnienia w każdej chwili normalnego funkcjonowania dziecka.”  - dodaje prof. Andrzej Brodkiewicz.

Po całodobowym monitorowaniu ciśnienia lekarze podłączają rejestrator do komputera i mogą analizować szereg parametrów, które zostały podczas pomiarów zapisane. Dane są automatycznie interpretowane zgodnie z wybranymi wytycznymi - biorąc pod uwagę wiek, płeć i wzrost pacjenta. To jedne z najlepszych urządzeń, które mogą odpowiedzieć na pytanie, czy mały pacjent ma nadciśnienie tętnicze.

Współpraca organizacji takich jak Lions Club Rainbow Bridge z placówkami medycznymi jest niezwykle ważna dla poprawy jakości i standardów opieki medycznej. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że członkowie szczecińskiego Lions Club Rainbow Bridge, realizując swoją piękną misję pomagania dzieciom i młodzieży z regionu, już kolejny raz wsparli młodych pacjentów leczonych na oddziałach dziecięcych szpitala „Zdroje”

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.222.104.206). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook