Pisanki czy kraszanki?

19.04.2014, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Tradycja głosi, że zwyczaj malowania jajek na Wielkanoc wziął się zaraz po śmierci Chrystusa.

Gdy Magdalena szła do Grobu Jezusa miała przy sobie kilka jajek, spotkała na drodze dwóch Apostołów, i wtedy to jajka w jej kieszeni przybrały czerwoną barwę czyli „pokraśniały” na dowód świętości napotkanych. Od tamtej pory wszystkie jajka pomalowane w czerwone i pochodne barwy, nazywają się kraszankami. Kolor skorupki można uzyskać domowymi sposobami. Tradycyjnie już od wielu lat barwiono je za pomocą naturalnych składników roślinnych. Dzięki łupinom z cebuli możemy uzyskać kolor brązowy, a kwiat nagietka barwi na złoto-żółto. Młode pędy żyta zabarwią skorupkę na zielono, a sok z buraka na różowo. Jeśli chcemy sobie ułatwić sprawę, lub uzyskać głębokie i intensywne barwy, wystarczy w sklepie kupić gotowe barwniki. Ugotowane jaja zanurzamy w gorącej wodzie z farbką i kraszanki gotowe. Nie posiadają one żadnych wzorów i są jednobarwne.

Pisanki to przyozdobione jajka, na których coś zostało namalowane, lub jak mawiano w niektórych regionach Polski „napisano”. Wystarczy przypomnieć, że prawosławni do dziś „piszą", a nie „malują” ikony. Jedną z technik zdobienia jest wcześniejsze naniesienie na skorupkę np. woskiem wzoru, który uwidoczni się po zanurzeniu jajka w barwniku i wytarciu wosku. Pisanki dają większą dowolność w dekorowaniu jajka poprzez naniesienie wzoru, oklejenie, namalowanie czy „ubraniu” jajka w koszulkę zrobioną szydełkiem. Nałożona na kolorową skorupkę do złudzenia przypomina wzór namalowany ręcznie. Ta technika jest popularna na Kurpiach.

Dziś nikt nie wyobraża sobie świąt bez jajek, które są symbolem nowego życia. Najstarsza pisanka znaleziona w Polsce pochodzi z X wieku. Jednak po przyjęciu chrześcijaństwa w 966 roku zabroniono zdobienia jajek uznając ten zwyczaj za pogański. Dopiero w XII wieku kościół zezwolił na ich ozdabianie ale musiało to być poprzedzone specjalną modlitwą. Tradycja wspólnego malowania jaj to także dobra zabawa, dziś kultywowana już tylko w niektórych regionach Polski. Obok baranka, króliczka i kurczaczka, zdobione jaka to jeden z najbardziej wymownych symboli największego święta chrześcijaństwa. 

EL 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.141.202.54). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.

Facebook