Pęcherzyki „załatwiły” spawy

18.02.2016, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Magistrat rozesłał do mediów komunikat o przyczynach pękania spawów na trasie SST. Ekspertyzę wykonano w Gliwicach. Komunikat przytaczamy w całości, bez żadnych skrótów i poprawek.

Niezgodności spawalnicze w postaci mikropęknięć po granicach ziarn oraz niewielkie pęcherze gazowe, to wynik ekspertyzy sporządzonej w związku z pęknięciem spawu na trasie Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Podczas spotkania z wykonawcą – firmą STRABAG oraz użytkownikiem torowiska – Tramwajami Szczecińskimi, ustalono konieczność częstszego monitorowania (przeglądu) stanu torowiska, wypracowania mechanizmu zgłaszania ewentualnych usterek, a także docelowej metody ich naprawy.
 
Awaria na trasie SST wystąpiła w listopadzie ubiegłego roku. Doszło wtedy do pęknięcia na spawie łączącym dwie szyny i w konsekwencji do rozwarstwienia szyny. W wyniku tego zdarzenia, dokonano wymiany uszkodzonego fragmentu torowiska, oraz przeprowadzono kontrolę wszystkich 951 spawów na trasie SST (od Basenu Górniczego do Pętli Turkusowa), która wykazała konieczność poprawy 3% spawów na całym odcinku torowiska. Naprawy zostały zakończone w styczniu br., i od tego momentu nie stwierdzono dalszych uszkodzeń torowiska.
 
Niezależnie od podjętych działań naprawczych, zlecona została ekspertyza uszkodzonego fragmentu torowiska, która wykazała że potencjalną przyczyną awarii były mikropęknięcia po granicach ziarn oraz niewielkie pęcherze gazowe. Ekspertyza została sporządzona przez Instytut Spawalnictwa w Gliwicach na zlecenie Wykonawcy.
 
Koszty za wszystkie prace związane z naprawą, jak również przeprowadzaniem kontroli i badań w ramach obowiązującej gwarancji ponosi wykonawca.
 
Nasz komentarz
   Na dobrą sprawę wielotygodniowe badania w Instytucie Spawalnictwa dały dość prozaiczny powód występowania peknięć. Trudno określić czy wynika on z niedbałości, braku umiejętności, a może z powodu złej jakości materiałów. Z komunikatu nie wynika też, czy spowolniony do 40km/h SST wreszcie przyśpieszy i będzie jechać z prędkością choćby 60km/h. Czyli nadal niewiele wiadomo.©
 
EL
 
 foto (drogizelazne) jest jedynie ilustracją.

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.21.248.59). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.