Patriotycznie w dąbskim LO

15.03.2017, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Młodzież III LO w Dąbiu aktywnie uczestniczyła w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W auli szkolnej młodzież spotkała się z por. Ryszardem Staszkiewiczem żołnierzem 6 Wileńskiej Brygady AK. W spotkaniu udział wzięli Artur Szałabawka poseł na Sejm RP, który jest absolwentem III LO, i Krzysztof Romianowski. Wraz z dyrektor Barbarą Kwiatek wręczyli oni nagrody uczestnikom I Konkursu pn. „Za wolność Ojczyzny oddali życie. Pamięci żołnierzy Niezłomnych”. Nagrody dla wszystkich uczestników ufundował dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Paweł Skubisz i poseł Artur Szałabawka, którzy projekt „Świadomy patriotyzm” objęli honorowym patronatem. W imieniu młodzieży serdecznie dziękujemy za wartościowe nagrody.

Historia opowiedziana przez gościa, zaczęła się od momentu, gdy Pan Ryszard miał 15 lat. Już jako nastolatek musiał być bardzo odpowiedzialny - w końcu czuł się zobowiązany do obrony ojczyzny. Jak przyznał, było to dla Niego czymś normalnym i jak podkreślał kilkakrotnie: „nie czuję się bohaterem i nie lubię być tak nazywany. Złożyłem przysięgę, więc nie mogłem postąpić inaczej”. Porucznik relacjonował jak wyglądało życie młodego chłopaka daleko od domu oraz bliskich, w warunkach zupełnie różnych od tych, do których zdążyliśmy przywyknąć: „nie spaliśmy 24 czasem 48 godzin, byliśmy głodni, ale nie mogliśmy zabrać nikomu jedzenia, bo tak było w przysiędze.” Zaskakującym faktem jest to, że pomimo lat spędzonych wspólnie na wojnie, a potem w lasach z innymi żołnierzami, Ryszard Staszkiewicz nie znał ich imion. Jak sam przyznał, ze względów bezpieczeństwa. Nasz gość miał okazję spotkać się po wielu latach ze swoimi przyjaciółmi, dopiero gdy nadeszła prawdziwa wolność.

Uczniowie chętnie włączali się w dyskusję, chcąc poznać odpowiedzi na nurtujące ich pytania, Nauka historii w okresie edukacji nie musi kojarzyć się wyłącznie z wykładem nauczyciela podczas 45 minutowej lekcji. Przeszłość jest ciekawa, a zwłaszcza, gdy poznajemy ją od naocznych świadków. Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Dąbiu historii uczą się nie tylko na lekcjach, ale również biorąc udział w uroczystościach, spotkaniach, konkursach i debatach organizowanych w ramach projektu „Świadomy Patriotyzm” przez panie Dorotę Rosicką oraz Magdalenę Sicińską. Aktywny udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, to prawdziwa i żywa lekcja historii.

Bohaterstwo Żołnierzy Wyklętych obrazuje wystawa o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, udostępniona szkole przez IPN. Wystawa składająca się z 30 wielkich plansz, przedstawia całe życie rotmistrza i jest wyjątkowa pod każdym względem. Do obejrzenia wystawy zapraszamy mieszkańców Prawobrzeża Szczecina. Podziękowania za pomoc przy opracowaniu tekstu dla Klaudii Drozdowskiej uczennicy klasy 2b.

EL

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.133.131.180). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.