Z inicjatywy miejscowej Rady Osiedla oraz dyrekcji MOKu, babcie i dziakowie mogli przy słodkim poczęstunku spędzić kilka godzin ze sobą. Czas umilał kabaret „Dwudziestolatek"” ze szczecińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Aktorzy seniorzy bawili zebranych skeczami, piosenkami, i zachęcali do wspominania czasu, kiedy wszyscy byli nieco młodsi niż dziś.
Bez babci i dziadka nie ma rodziny. Kto potrafi mieć tyle cierpliwości i wyrozumiałości? Kto nauczy jak zarzucać wędkę? Kto weźmie na kola gdy głowa poczuje jak twardy jest kant stołu? Oczywiście, babcia i dziadek! Nie trudno zrozumieć dlaczego wnuczki tak kochają babcie, no i dlaczego dziadkowie tak kochają swoje wnuczki.
To z wdzięczności za wszelką dobroć obchodzimy Dzień Babci i Dziadka. W Polsce przypada on 21 stycznia, ale w Hiszpanii dzień ten przypada 26 lipca, we Włoszech 2 października, we Francji jest to święto ruchome obchodzone w pierwszą niedzielę marca, a w Wielkiej Brytanii w pierwszą niedzielę października.
W Polsce na pomysł obchodzenia 21. STYCZNIA jako Dnia Babci pierwsi wpadli poznaniacy. Pomysł na ustanowienie takiego dnia w kalendarzu narodził się dopiero w 1964 r w redakcji tygodnika „Kobieta i Życie”, ale spopularyzował je rok później „Express Poznański”.
Data jest dziełem przypadku, bo w tym dniu przypadały urodziny legendy scen polskich Mieczysławy Ćwiklińskiej, która grała rolę babci w spektaklu „Drzewa umierają stojąc”. Aktorce wręczono wtedy bukiet kwiatów i tort, i od tamtego dnia 21 stycznia 1965 roku obchodzimy Dzień babci.
Z tej okazji w imieniu Rady Osiedla Dąbie Alina Kordowska przewodnicząca, życzyła wiele zadowolenia, i by dziadkowie byli zawsze tak piękni jak dziś. Długich lat życia!©
EL