Okulistyka znów przyjmuje

15.11.2017, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Od dziś oddział okulistyki w Szpitalu Zdroje wnowił przyjmowanie pacjentów.

Dyrekcja szpitala „Zdroje” informuje, iż 14 listopada ZOZ został wyłoniony w konkursie ofert ogłoszonym przez NFZ jako realizator umowy na świadczenia medyczne     z zakresu okulistyki dziecięcej – leczenie szpitalne. Oznacza to, że z dniem 15 listopada, po dwutygodniowym zawieszeniu działalności z powodu braku kontraktu z NFZ, oddział okulistyki dziecięcej przy ul. Mącznej 4 wznawia działalność. Z powodu wprowadzenia tzw. sieci szpitali z dniem 30.09.2017 r. wygasła umowa ZOZ-u na świadczenia w zakresie Okulistyka - hospitalizacje planowe (dla dzieci i dorosłych). Aby utrzymać kompleksowość świadczeń w leczeniu dzieci Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki NFZ w Szczecinie ogłosił konkurs dotyczący okulistyki. Niestety dwukrotnie dotyczył on zakresu niezgodnego z dotychczas udzielanymi świadczeniami i wyposażeniem oddziału w Zdrojach. Dopiero 24.10.2017 r. ogłoszono kolejny konkurs, tym razem w zakresie umożliwiającym dalsze leczenie dzieci w Szpitalu ,,Zdroje”. Jego pozytywne dla ZOZ-u rozstrzygnięcie nastąpiło dnia 14 listopada kończąc tym samym dwutygodniowy okres zawieszenia działalności wynikającej z braku kontraktu z NFZ.

Oddział okulistyczny szpitala „Zdroje” rozpoczął działalność 1 stycznia 1983 roku. Przez blisko 35 kolejnych lat na oddziale leczonych było kilkadziesiąt tysięcy pacjentów. Każdego roku hospitalizacjom poddawanych jest ponad 1.000 osób, kolejnym 30. tysiącom lekarze okuliści udzielają porad w poradniach przyszpitalnych. Oddział zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem zachowawczym i operacyjnym chorób oczu ze szczególnym uwzględnieniem zeza u dzieci, leczeniem niedowidzenia, a także braku widzenia obuocznego.

W grudniu 2015 roku uroczyście otwarto szpitalne oddziały pediatryczne, w pełni zmodernizowane i wyposażone w ramach projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 Dzięki jego realizacji okulistyka wzbogaciła się min. o:

cyfrowy zestaw do wykonywania fotografii kolorowej kąta przesączenia, siatkówki oraz angiografii fluorescencyjnej,

synoptofor,

perymetr statyczny,

autorefraktometr z pachymetrem i tonometrem air-puff,

autorefraktometr dziecięcy,

aparat do kriochirurgii oka z sondą,

okulistyczny aparat USG,

laser diodowy do laseroterapii retinopatii wcześniaczej

Na szczególne podkreślenie zasługują najdroższe z zakupionych urządzeń -  do badań i leczenia retinopatii wcześniaczej.

Pierwszy - aparat RETCAM - jest wykorzystywany do badań dzieci przedwcześnie urodzonych, hospitalizowanych na Oddziale Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka  szpitala „Zdroje” oraz w ramach powstałej w 2016 roku poradni wcześniaczej, działającej przy oddziale okulistycznym. Stałą opieką okulistyczną obejmowane są tu wszystkie przedwcześnie urodzone dzieci. Drugie urządzenie - laser o długości fali 810 nm - służy do leczenia stref niedotlenienia siatkówki u dzieci z retinopatią wcześniaczą, zagrożonych  utratą widzenia. Oddział Okulistyczny wraz z funkcjonującymi przy nim poradniami wzbogacił się również o nowoczesny aparat USG, wykorzystywany min. do badania długości gałki ocznej u dzieci z wysoką krótkowzrocznością, celem śledzenia postępu choroby oraz do badania siatkówki  i ciała szklistego np. przy diagnostyce zmian takich jak odwarstwienie, rozwarstwienie siatkówki czy wylew krwi do komory ciała szklistego.

W ramach projektu zakupiono także autorefraktometr ręczny wykorzystywany do badania wady wzroku u bardzo małych dzieci. Z kolei urządzenia takie jak synoptofor, lokalizator dźwiękowy czy eutyskop, wykorzystywane są do rehabilitacji zaburzeń widzenia u dzieci i dorosłych takich jak niedowidzenie, zez czy brak widzenia 3D.

Bardzo ważnym aspektem dotyczącym oddziału okulistycznego szpitala „Zdroje” pozostaje fakt, iż rodzic umawiający dziecko na hospitalizacje planowe może zadeklarować chęć pobytu ze swoją pociechą i ma zapewnione miejsce noclegowe w pokoju z dzieckiem oraz dostęp do łazienek w każdej z sal.

Obecnie w „Zdrojach” prowadzone są intensywne prace zmierzające do zakończenia budowy centralnego pawilonu Zachodniopomorskiego Centrum Opieki nad Kobietą i Dzieckiem z SOR-em dziecięcym oraz lądowiskiem dla helikopterów. Już wkrótce przeniesione zostaną tam ostatnie oddziały ze szpitala przy ul. Św. Wojciecha - oddział chirurgii dziecięcej i urologii wraz z pododdziałem ortopedycznym. Znajdzie się tam również blok operacyjny z czterema salami i centralna sterylizatornia. Uroczyste otwarcie obiektu zaplanowane jest na grudzień tego roku. 

W Województwie Zachodniopomorskim, jako jedynym w kraju, nie ma wojewódzkiego szpitala dziecięcego. Jego funkcje spełniają oddziały zlokalizowane w różnych placówkach. Dokończenie budowy Zachodniopomorskiego Centrum Opieki nad Kobietą i Dzieckiem  ma zapewnić dostęp najmłodszym mieszkańcom naszego regionu do kompleksowych, wysokospecjalistycznych usług medycznych w jednym miejscu, ograniczając tym samym transport dzieci pomiędzy różnymi placówkami medycznymi i podnosząc jakość oraz bezpieczeństwo ich leczenia. Kontynuacja działalności Oddziału Okulistycznego, możliwa dzięki wygranemu przez szpital „Zdroje” konkursowi ogłoszonemu przez NFZ, pozostaje zatem jednym z elementów dopełniających kompleksowość realizowanych w ZOZ-ie świadczeń,  dając możliwość objęcia pełnym wachlarzem usług najbardziej potrzebujących, najmłodszych pacjentów z naszego województwa.

EL

 

Foto net/archiwum

 

 

 

 

 

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (18.218.3.204). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.