Szkołę powołano do życia w październiku 1945 roku, ale pierwszy nabór odbył się rok później, stąd Jubileusz wyznaczono na ten rok. Uroczystości odbędą się 9 grudnia od mszy świętej w miejscowym kościele. Początek o godzinie 10,00. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, być może Eucharystię będzie sprawować kapłan, który po zdaniu matury w szkole ogrodniczej, skończył seminarium duchowne. Po mszy, uczestnicy przejdą do szkolnej auli gdzie zaplanowano część oficjalną.
Szkoła ogrodnicza działa na siedmiohektarowym obszarze, a w jej skład wchodzi kilka szklarni, budynki warsztatowe , dydaktyczne i internat. Od chwili przejścia z resortu rolnictwa pod MEN, szkoła zyskała lepsze wyposażenie, powstała nowa szklarnia, lepiej współpracuje w realizacji różnych programów i projektów regionalnych i unijnych. Kilka tysięcy absolwentów prowadzi swoje ogrodnictwa, agrobiznesy, produkcje szkółkarską, a także uprawia zioła. To właśnie one były pierwszymi produktami jakie wyszły ze szkoły przy Batalionów Chłopskich. Już przed wojną prowadzono tu produkcję ziół i po zakończeniu wojny oraz przejęciu obiektów, rozpoczęto uprawę majeranku i kminku.
Dziś do Centrum Edukacji Ogrodniczej uczęszcza około 160 uczniów, ale były lata tzw. wyżowych roczników gdy w szkole było ponad 550 uczniów. Biorąc pod uwagę skalę urodzin, uczniów wcale nie jest mniej. Dużą popularnością cieszył się nabór na kierunek technik weterynarii i pielęgnacji zwierząt. W nowym roku szkolnym będzie nabór na technika chemika. Ludzie po tym kierunku bez trudu znajdą zatrudnienie w pobliskich ZCh Police czy w zakładach produkcji środków do pielęgnacji i ochrony roślin. Przed chętnmi do nauki, całkiem realne perspektywy, a hasło o „Pływających Ogrodach” też będzie wdrażane przez ludzi z ogrodniczym przygotowaniem. Szkole, uczniom i całej kadrze życzymy samych sukcesów.
Bel