Stoi ona na trasie przebiegu nowo budowanej linii tramwajowej i musi być przesunięta w głąb posesji. Przygotowany i zatwierdzony projekt zakłada, że willa będzie przesunięta w całości. Jak poinformował Bogdan Jaroszewicz zastępca prezydenta miasta, projekt przeniesienia willi zakłada odcięcie budynku od fundamentów i piwnicy oraz przesunięcie go w nowe miejsce. – Aby sprostać oczekiwaniom i wymaganiom Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (WKZ), trwają konsultacje ze specjalistami by spełnić ostre wymogi i wykonać prace bez uszkodzenia obiektu – dodaje prezydent. Nie da się na razie ustalić terminu przesunięcia budynku, bo zależny jest on od decyzji WKZ.
Jako pierwszy pojawił się pomysł segmentacji budynku, czyli pocięcia go na elementy i ponowne złożenie (zbudowanie) na nowym miejscu. Jednak konserwator zabytów uznał, że nie ma żadnej gwarancji, że willa zostałaby rzeczywiście zbudowana w identyczny sposób. Dlatego metoda odcięcia i przesunięcia budynku na specjalnych rolkach jest według WKZ najlepszą z metod.
Wykonawca SST jest zobowiązany do wykonania projektu określającego szczegółowo technologię przemieszczenia budynku w inne miejsce. Do tego zobowiązuje go podpisany kontrakt na budowę SST. Z kolei właściciel budynku, czyli miasto jest zobowiązane przepisami prawa o zabytkach utrzymywać obiekt we właściwym stanie.
Od strony technicznej operacja ma polegać na podcięciu konstrukcji nośnej willi, podniesieniu jej siłownikami i wsunięciu specjalnego rusztu jako tymczasowego fundamentu. To umożliwi przesunięcie budynku we właściwe miejsce. Nadal nie wiadomo na jakie cele zostanie budynek przeznaczony.
EL