14-letnia Klaudia trafiła do szpitala 15 stycznia i została zoperowana (również jako pierwsza) w trybie pilnym na jednej z sal nowo otwartego bloku operacyjnego. Pacjentkę odwiedził Łukasz Tyszler, dyrektor szpitala „Zdroje”, wręczając jej prezent oraz dyplom upamiętniający fakt, że była pionierem nowego oddziału. Dyrektor Łukasz Tyszler wraz z Dyrektorem ds. Pielęgniarstwa Janem Ślęzakiem, ordynatorem oddziału Ireneuszem Pudło oraz pielęgniarką oddziałową Danutą Powałą odwiedzili także pozostałych pacjentów chirurgii i ortopedii. W ubiegły weekend nastąpiło przeniesienie działalności dwóch oddziałów: Oddziału Chirurgii Dziecięcej i Urologii oraz Oddziału Anestezjologii dla Dzieci, a także pediatrycznej izby przyjęć ze szpitala przy ul. Św. Wojciecha do kompleksu przy ul. Mącznej 4.
Pediatryczna Izba Przyjęć, zlokalizowana w nowym pawilonie, przyjęła już blisko 350 pacjentów w trybie pilnym, jak również na pobyty planowe. W ciągu ostatniego tygodnia na bloku operacyjnym, stanowiącym zaplecze zabiegowe dla Oddziału Chirurgii Dziecięcej i Urologii z Pododdziałem Ortopedii, przeprowadzono 30 operacji. Na samym oddziale hospitalizowano ponad 40 pacjentów.
Pawilon, do którego przeniesiony został Oddział Chirurgii Dziecięcej i Urologii oraz pediatryczna izba przyjęć to nowy budynek, którego uroczyste otwarcie miało miejsce pod koniec grudnia 2017 roku. Inwestycja prowadzona była przez trzy kolejne lata i kosztowała blisko 60 mln zł. Nowy budynek powstał w samym centrum kompleksu szpitalnego przy ul. Mącznej 4, doprowadzając do funkcjonalnego zespolenia poszczególnych obiektów placówki w Zdrojach. Wszystkie pawilony pediatryczne zostały wreszcie komunikacyjnie połączone pozwalając na wewnętrzny ruch chorych pomiędzy budynkami. Ma to szczególnie istotne znaczenie w panującym okresie zimowym, gdy pacjenci wymagający dodatkowych konsultacji specjalistycznych lub korzystający z różnych laboratoriów i pracowni diagnostycznych zlokalizowanych w wielu pawilonach, nie muszą już wychodzić na zewnątrz.
Jednocześnie mając na uwadze najważniejszą kwestię, czyli dobro pacjentów, priorytetowym założeniem podczas tworzenia koncepcji nowego pawilonu było zapewnienie możliwie najlepszych warunków pobytu dzieci i młodzieży. Większość nowych sal chorych jest jedno lub dwuosobowa, wszystkie wyposażone są w łazienki. Zapewnia to małym pacjentom oraz towarzyszącym im bliskim dogodne i komfortowe warunki pobytu łagodząc tym samym stres związany z chorobą oraz pobytem w szpitalu.
Przeniesiony Oddział Chirurgii Dziecięcej i Urologii dopełnia wachlarz świadczeń pediatrycznych realizowanych w szpitalu w Zdrojach. Prawobrzeże miasta nie miało dotychczas zabezpieczenia z zakresu tego typu procedur medycznych. Podkreślić należy fakt, że szpital „Zdroje” jest wojewódzkim szpitalem dziecięcym, a jego rolą jest zapewnienie opieki nie tylko mieszkańcom Szczecina lecz również pacjentom z gmin ościennych, a także dalszych regionów naszego województwa. W Zachodniopomorskiem funkcjonują tylko trzy oddziały chirurgiczne dla dzieci – w Szczecinie w szpitalu przy Unii Lubelskiej i w szpitalu „Zdroje” oraz w Koszalinie. Uruchomienie oddziału o tej specyfice przy ul. Mącznej ułatwi oraz przyspieszy dostęp do tego zakresu świadczeń medycznych mieszkańcom prawego brzegu Odry oraz z licznych okolicznych miejscowości.
Foto Szpital Zdroje