Na baczności powinni się mieć mieszkańcy Podjuch, Dąbia, Słonecznego, Bukowego, Majowego, Zdrojów. Zakład Higieny Weterynaryjnej przeprowadził badanie, które nie pozostawiły wątpliwości, u nietoperza Mroczka późnego stwierdzono wirus wścieklizny
Został on znaleziony przy ulicy 5 Lipca i przewieziony do przytuliska przy ulicy Brązowej. Tu po dwóch dniach padł. To pierwszy od 13 lat w Szczecinie potwierdzony przypadek wścieklizny. Poprzedni także stwierdzono u nietoperza. Jak mówi dr Tomasz Grupiński wojewódzki lekarz weterynarii, jeśli zostaną zachowane wszelkie podstawowe standardy i higiena, wirus nie powinien się przenieść na zwierzęta domowe, głównie psy. Nie powinniśmy ich wyprowadzać na spacery po lesie, a do zwierząt zachowujących się nerwowo i dziwnie, lepiej nie podchodzić. Należy zawiadomić straż leśną lub miejską.
Wojewoda ustanowił obszar zagrożony wścieklizną: nr I obejmuje osiedla: Arkońskie-Niemierzyn, Niebuszewo, Żelechowa, Drzetowo-Grabowo, Międzyodrze- Wyspa Pucka, Pomorzany, Świerczewo, Pogodno, Niebuszewo-Bolinko, Łękno, Śródmieście-Północ, Centrum, Turzyn, Stare Miasto, Śródmieście-Zachód, Nowe Miasto oraz obszar Cmentarza Centralnego.
Obszar zagrożony nr II obejmuje osiedla: Dąbie (ograniczone od strony północnej rzeką Chełszcząca), Zdroje, Bukowe-Klęskowo, Słoneczne, Majowe, Kijewo, częściowo dotyka też gminę Stare Czarnowo. Na obszarach tych mają być umieszczone tablice z ostrzeżeniem: „UWAGA – WŚCIEKLIZNA – OBSZAR ZAGROŻONY”. Będzie obowiązywać przez trzy miesiące lub do odwołania.
Wścieklizna jest chorobą groźną dla ludzi i zwierząt, zakaźną i śmiertelną, więc jej zagrożenia nie można bagatelizować. Dlatego na obszarach zagrożonych nią należy przestrzegać szczególnych zasad ostrożności. Zakazane jest także organizowanie targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę.
EL