W samo południe orkiestra wojskowa odegrała hymn państwowy, a następnie przypomniano historię powstania Pomnika. Dowódca 5 Pułku Inżynieryjnego w Podjuchach płk Jacek Kwiatkowski dokonał przeglądu kompanii honorowej i pozdrowił żołnierzy.
Na trybunie honorowej miejsca zajęli: Biskup Marian Błażej Kryszyłowicz, oficjalni goście, oraz przedstawiciele organizatorów uroczystości. Wszystkich powitał i okolicznościowe przemówienie wygłosił Edward Trzebiatowski z-ca przewodniczącego samorządowej Rady Osiedla Słoneczne.
Biskup Błażej Kruszyłowicz odmówił modlitwę w intencji obrońców Ojczyzny i tych, którzy za nią oddali życie. Odczytano Apel pamięci, w którym przywołano wszystkich zasłużonych dla Rzeczypospolitej, jej pierwszych przywódców i obrońców. Oddano też salwę honorową.
Delegacje wojska, kombatantów, policji, Rady Miasta, PŻM, samorządowych rad osiedli Słoneczne, Dąbie i Bukowe, administracji SM "Dąb", harcerzy, szkół i przedszkoli złożyli wieńce i wiązanki kwiatów. Uroczystość zakończył pokaz musztry paradnej i koncert orkiestry wojskowej.
Zaskoczeniem był brak przedstawiciela urzędu miejskiego, nie po raz pierwszy zresztą na takiej uroczystości. Byli przedstawiciele wojewody i marszałka, a z magistratu nikt nie raczył się pojawić. Niestety, prawda jest taka, że niektórzy pracownicy Biura Prasowego UM nie wiedzą nawet, że na Osiedlu Słonecznym istnieje Pomnik Niepodległości. Po prostu wstyd.
EL