Miłośnicy wypraw rowerowych będą mieć kolejny odcinek do pokonywania w wybranym przez siebie czasie. Nowa, 9-kilometrowa trasa stanie się atrakcją turystyczną oraz pozwoli na dotarcie przez mieszkańców i turystów w wiele urokliwych zakątków gminy Stare Czarnowo, a także do pracy czy szkół. Inwestycja otrzyma zastrzyk unijnej gotówki z RPO WZ 2014-2020. Umowę wsparcia podpisali w Szczecinie, zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz i wójt Marzena Grzywińska. Mieszkańcy Prawobrzeża i Gminy Stare Czarnowo od wielu lat czekali na trasę rowerową z prawdziwego zdarzenia.
9 km nowej ścieżki połączy Stare Czarnowo i Kołbacz ze stolicą regionu - Szczecinem. – We współpracy z zachodniopomorskimi samorządami wdrażamy w życie założony plan budowy spójnej sieci tras rowerowych na Pomorzu Zachodnim. Mają one służyć turystom i mieszkańcom. Moda na rower nie słabnie, dlatego każdy nowy odcinek infrastruktury dla cyklistów cieszy. W tym miejscu regionu cieszy podwójnie, bo to Szczeciński Obszar Metropolitalny, gdzie połączenia drogowe i trasy rowerowe mają szczególnie znaczenie dla codziennego życia, przekonywał w swej wypowiedzi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. Przedsięwzięcie jest największym turystyczno-rekreacyjnym projektem infrastrukturalnym w historii Starego Czarnowa. Zebranie pozwoleń i opracowanie dokumentacji projektowej dość skomplikowanej i wymagającej współpracy z innymi samorządami zajęło dwa lata. Najpierw droga dla cyklistów o długości 250 metrów powstanie w stolicy Pomorza Zachodniego, w ciągu ulicy Pyrzyckiej, tj. od ulicy Topolowej do pętli autobusowej „Śmierdnica”. Tam też ulokowany zostanie parking typu Bike & Ride z wiatą i z co najmniej 20 miejscami postojowymi.
Dalej trasa przebiegnie na odcinku 9 km przez gminę Stare Czarnowo, po śladzie nieczynnej od 1949 roku i rozebranej w 1992 roku linii kolejowej. Połączy Szczecin z Kołbaczem i zakończy się w Starym Czarnowie przy skrzyżowaniu z ulicami Szczecińską i Szkolną. Projekt dofinansowany zostanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, w ramach Strategii ZIT dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Planowany koszt inwestycji to prawie 5,5mln zł. Unijne wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego wyniesie ponad 4,6mln zł. Malkontenci mogą mieć uwagi co do lokalizacji ścieżek, ale nie zmienia to faktu, że z roku na rok ich przybywa.
EL