Norweski dochód a norweski podatek, czy to się opłaca?

04.11.2014, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Norwegia to kraj szerokich możliwości zarobkowych, czego dowodem jest stale rozrastający się rynek pracy, na którym według danych udostępnionych przez Centralne Biuro Statystyczne w Norwegii (http://www.ssb.no) w 2013 roku pojawiło się aż 30 tysięcy nowych etatów. Powyższa sytuacja ekonomiczna powodowana jest spowodowana między innymi rosnącym wiekiem obywateli Norwegii. Co więcej, w kraju tym jest stosunkowo niska gęstość zaludnienia, niewielki poziom inflacji oraz bezrobocia.
W ciągu ostatnich kilku lat inflacja nie przekroczyła 2,5%, a stopa bezrobocia 3,5 proc. – mówi Kamil Pikuła, ekspert w dziedzinie norweskiej gospodarki. – To dobrze rokuje dla osób poszukujących zarobku właśnie w Norwegii – dodaje.

 Podatki w Norwegii

Należy zaznaczyć, że norweski urząd podatkowy oferuje liczne ulgi podatkowe dla polskich przedsiębiorców,. Ulgi te mają na celu obniżenie realnej kwoty podatku dochodowego dla imigrantów. W Norwegii podatek dochodowy CIT wynosi 28 procent i jest opłacany w formie czterech rat (zaliczek). Jego dokładną kwotę wylicza się na podstawie deklaracji podatkowej, wypełnianej przez właściciela firmy na początku roku. Oprócz CIT-u, przedsiębiorca ma obowiązek odprowadzenia składki ZUS w wysokości 11%. Działalność gospodarcza obciążona jest również obowiązkiem uiszczania podatku VAT, jednakże tylko w przypadku, gdy jej obroty w ciągu ostatnich 12 miesięcy przekroczyły 50 tysięcy NOK. Wówczas musi ona zostać zarejestrowana jako płatnik VAT-u. Podatek ten, w zależności od nabywanych towarów lub usług wynosi 8, 15 bądź 25 procent. W rozliczeniach pomagają polskie firmy consultingowe działające w Norwegii. 
Polacy nie wydają się zniechęceni tymi rachunkami. Liczba polskich przedsiębiorców w Norwegii stale rośnie, a Polacy są najliczniejszą grupą imigrantów – informuje Kamil Pikuła. – Pomimo wysokich podatków, zyski z prowadzenia firmy w tym państwie dają szanse na bardzo wysoki standard życia.
Własny biznes – czemu nie?
Coraz więcej Polaków zakłada w Norwegii działalność gospodarczą. Jest to możliwe przede wszystkim, dzięki członkostwu Polski w Unii Europejskiej. Choć Norwegia sama nie należy do tej wspólnoty, obywateli UE obowiązują mniej zaostrzone przepisy niż pozostałych imigrantów.
Proces otwierania firmy, jak podaje Norwegia Consulting (http://norwegiaconsulting.pl), trwa około dwóch tygodni i wymaga wypełnienia odpowiedniego formularza, który następnie musi zostać przesłany do urzędu przez Internet bądź w postaci papierowej. Następnie przedsiębiorca otrzymuje dziewięciocyfrowy numer organizacyjny firmy, który jest odpowiednikiem polskiego NIP-u, KRS-u i REGON-u. Końcowym etapem rejestracji jest założenie firmowego konta w banku.
Polacy najczęściej decydują się zakładanie firmy budowlane oraz tych, które oferują usługi sprzątania. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się branże: transportowa, edukacyjna, administracyjna oraz gastronomiczna – wymienia ekspert.
Polskich firm budowlanych jest koło 16 000.Miesięczne pensje osób pracujących na budowie sięgają 25 tys. koron (12 900 zł). Zgodnie z taryfikatorem płacowym z branży budowlanej doświadczony i wykwalifikowany pracownik powinien zarabiać co najmniej 175 koron na godzinę (ok 90 zł). 
 
 
Artykuł sponsorowany
 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (18.117.94.77). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.