Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota to najważniejsze święta ustanowione na pamiątkę Życia, Męki i Smierci Jezusa Chrystusa.
W Wielki Czwartek Chrystus spotkał się na ostatniej wspólnej z Apostołami Wieczerzy, i wtedy ustanowił Sakrament Eucharystii i kapłaństwa. Dokonał też obmycia nóg, czego żaden z Apostołów wtedy nie rozumiał. Wydany przez zdrajcę i pojmany, zostaje wtrącony do więzienia. Nastepnego dnia obędzie się nad Nim sąd. W kościołach milkną organy i dzwony.
Wielki Piątek. Chrystus zostaje doprowadzony przed oblicze rzymskiego namiestnika cezara i osądzony. Ponieważ Piłat nie znalazł podstaw by wydać jednoznaczny wyrok, pod naporem żydowskiego Sanhedrynu zadecydował, że może w święto Paschy uwolnić jednego ze skazańców. Tłum podburzony przez żydowskich kapłanów krzycząc zdecydował o uwolnieniu popspiltego przestępcy, zaś Jezusa wydano na ukrzyżowanie. Pod biczowaniu, okrutnych mękach, i dramatycznej Drodze Krzyżowej, na Golgocie Jego ciało przybito do krzyża, na którym Jezus umarał. W tym dniu nie odprawia się mszy świętej.
Wielka Sobota. To czas nawiedzania Grobu Pańskiego w kościołach. Jest to też czas święcenia pokarmów na wielkanocne śniadanie. Wieczorem przed kościołami rozpalane są ogniska i nastepuje poświęcenie wody i ognia. Następnie odprawiana jest Msza Rezurekcyjna na pamiątke Zmartwychwstania Jezusa Chrystua. To początek świąt Wielkiej Nocy.
EL