Morskie animacje
30.05.2012, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowyPo raz trzeci uczniowie Zespołu Szkól Specjalnych w Zdrojach oraz ich rówieśnicy z Patzig na Rugii spotkali się podczas Polsko-Niemieckich warsztatów związanych z tematyką morską. Wcześniej młodzi Niemcy i Polacy pracowali podczas realizacji projektu pt.”Poczuć wiatr w żaglach”. Kilka dni temu zakończyli pracę w edukacyjnym programie pt.” Morskie Animacje.”
Morskie Animacje, to kolejna propozycja Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Szczecinie związana z edukacją morską młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Okazuje się, że taka niepełnosprawność wcale nie przeszkadza, by móc pływać na wielkim żaglowcu jakim jest Zawisza Czarny i na małych kilkuosobowych jachtach. Podczas tegorocznych warsztatów zakończonych kilka dni temu nad Jeziorem Dąbskim, młodzież pod okiem fachowców ze Studia Małych Form Filmowych z Warszawy zrealizowała film animowany, którego tematem było morze. Film urzekł barwnymi i niebanalnymi pomysłami plastycznymi. Fachowcy zwracali uwagę na oryginalne pomysły przy budowaniu i montażu każdej sceny filmu. Premiera filmu odbyła się kilka dni temu w Klubie Delta. Jednak „Morskie Animacje” to nie tylko realizacja filmu. Młodzież pływała na jachtach, poznawała morskie obyczaje. Polskie - Niemieckie spotkania o tematyce morskiej to też okazja do poznawania Pomorza Zachodniego. Młodzież odwiedziła Park Dinozaurów w Kamieniu Pomorskim. Należy zwrócić uwagę, że takie spotkania to też możliwość lepszego poznania języka naszych zachodnich sąsiadów.
„Praca nad przygotowaniem takich warsztatów trwa dość długo mówi- Zofia Sadłowska jedna ze współorganizatorek warsztatów. Najdłużej trwa walka o pieniądze, które pozyskujemy z Unii Europejskiej. Niemało kłopotów sprawia nam też skompletowanie ekipy na takie warsztaty ze strony polskiej. Kilka razy kierowaliśmy zaproszenia do różnych instytucji związanych z ludźmi niepełnosprawnymi intelektualnie. Dopiero po długich staraniach na nasz apel odpowiedział ZSS w Zdrojach. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że młodzież do takich warsztatów trzeba przygotować ale warto skorzystać z naszej oferty. Ludzie niepełnosprawni intelektualnie przez takie działania wychodzą z domu a to jest bardzo ważne w naszej pracy dodaje pani Zosia.”
W tym roku warsztaty animowali - Beata Prell, Zofia Sadłowska, Mira Urbaniak, Tomasz Seidler i Aleksander Kuehl. Z warsztatami współpracowało Studio Miniatur Filmowych z Warszawy.
Projekt został dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych projektów INTERREG IV A Euroregionu Pomerania).
Tekst i foto Andrzej Wiśniewski