Dotyczy to także małych pacjentów, którzy ten wyjątkowy czas muszą spędzić w szpitalu. Każdego roku pracownicy szpitala „Zdroje” starają się, aby ten dzień był dla wszystkich maluchów radosny, a one i ich rodzice mogli choć na chwilę zapomnieć o szpitalnej rzeczywistości. Tak też było i w tym roku. Dziś MotoMikołaj Przyjaciel Dzieci wraz z Elfem odwiedzili blisko 250. małych pacjentów z workiem pełnym prezentów. Dzięki wielkim sercom sponsorów i ludzi dobrej woli udało się przygotować paczki po brzegi wypełnione maskotkami, zabawkami i słodyczami. Nauczyciele Zespołu Szkół Szpitalnych zorganizowali zabawy mikołajkowe, podczas których dzieci mogły wysłuchać fantastycznych występów solowych i zespołowych, wziąć udział w licznych konkursach oraz quizach. Wolontariusze z Fundacji Siódme Słońce odwiedzili z prezentami starsze dzieci przebywające na Oddziale Psychiatrii Młodzieżowej. A to jeszcze nie koniec!
Przed nami moc kolejnych atrakcji! W piątkowe popołudnie na oddziałach pediatrycznych pojawią się wolontariusze z Fundacji Mam Marzenie, a dzień później o uśmiech najmłodszych zadba Fundacja Dr. Clown. Natomiast już w niedzielę wydarzenie, na które większość maluchów oczekuje z taką samą niecierpliwością jak na samego Mikołaja – parada MotoMikołajów. 8 grudnia członkowie Stowarzyszenia Motocykliści dla Dzieci jako MotoMikołaje odwiedzą małych pacjentów naszego szpitala. Ci pasjonaci i miłośnicy jednośladów jak co roku zorganizują barwny, mikołajowy korowód, który przemierzy ulice Szczecina. Początek wydarzenia będzie miał miejsce na Wałach Chrobrego, skąd w samo południe jego uczestnicy wyruszą do szpitala „Zdroje”. Odwiedzą tam wszystkie dzieci hospitalizowane na oddziałach pediatrycznych wręczając im drobne upominki i słodkości.
Mikołajki to także szczególny dzień, który w każdym z nas budzi potrzebę czynienia dobra i pomagania innym. Potrzeby te stały się motywacją dla pracowników szpitala do zorganizowania w placówce Mikołajkowego Dnia Dawcy Szpiku. Obecnie na świecie zarejestrowanych jest ok. 33 mln potencjalnych dawców. Każdego dnia 20. spośród nich ratuje komuś życie, oddając swe krwiotwórcze komórki macierzyste. W Polsce liczba wpisanych do rejestru osób przekroczyła już 1,5 mln. To jednak wciąż za mało. Nadal co piąty pacjent nie ma swojego „bliźniaka genetycznego” i nie może podjąć odpowiedniego leczenia. Ale każdy z nas to może zmienić. Jedna czwarta przeszczepów szpiku to przeszczepy rodzinne. Pozostała grupa pacjentów potrzebuje dawcy niespokrewnionego. W takich sytuacjach rozpoczyna się poszukiwanie zgodnego dawcy w rejestrach krajowych i zagranicznych. Dla osób z nowotworami krwi niewielkie szanse na znalezienie dawcy i pokonanie choroby wzrastają wraz z każdą kolejną osobą dopisaną do bazy dawców. A dziś, dzięki przeprowadzonej w szpitalu „Zdroje” akcji Mikołajkowego Dnia Dawcy Szpiku, udało się pozyskać do bazy kolejnych 20 osób. Ofiarowały one tym samym najpiękniejszy z możliwych mikołajowych podarków – szansę na uratowanie zdrowia, a nawet życia.
EL